Община Казанлък ще прави атракцион край язовир „Копринка“

На днешното си редовно заседание общинските съветници в Казанлък дадоха разрешение за изработване на проект за Подробен устройствен план за електрическо и ВиК захранване на парцел в района на язовир „Копринка“, на който предстои да бъде изграден открит атракцион – писта за велосипеди, тротинетки, ролери и скейтбордове –  т.нар. пъмп-трак площадка. 

Новото съоръжение ще бъде изградено върху общински терен с площ 3801 кв.м, разположен в близост до къмпинга и крайбрежието на язовира, е записано в документите, предоставени на Общинския съвет. Проектът включва обособяване на специализирана асфалтова площадка, предназначена за разнообразни екстремни и развлекателни дейности. Тъй като имотът се намира извън урбанизираната територия на село Копринка, с днешното си решение Общинският съвет на Казанлък одобри проектиране и промяната на предназначението на земята от земеделска в „урбанизирана“. Проектът за повишаване на туристическия потенциал на язовир „Копринка“ е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Община Казанлък. Партньор е Туристическо дружество „Орлово гнездо“, а целта е превръщане на района в привлекателна дестинация за спортове, включително и кану-каяк. Предвижда се и създаване на нови веломаршрути, а стойността на проекта е над милион и 700 хиляди лева.

Кметът на Асеновград поздрави танцьори и хореографи

Кметът на община Асеновград д-р Христо Грудев отправи поздравителен адрес по повод Международния ден на танца – 29-ти април. Уважаеми танцьори, хореографи, ръководители на състави и любители на танцовото изкуство, приемете моите най-сърдечни поздравления по повод Международния ден на танца – празник на движението, вдъхновението и духовното изразяване!

Танцът е универсален език, който обединява хората отвъд граници, възрасти и култури. Той носи радост, съхранява традициите ни и същевременно отваря врати към нови форми на творчество. Благодарение на вашия талант, труд и отдаденост, нашата община се утвърждава, като средище на култура, енергия и жив дух.Изказвам своята искрена признателност към всички вас, които с любов и постоянство създавате и съхранявате танцовото изкуство – както на сцената, така и в ежедневието. Вие сте вдъхновение за младите поколения и гордост за нашата общност. Пожелавам ви здраве, вдъхновение и още много творчески успехи! Нека танцът продължава да бъде вашият начин да изразявате красотата на живота и силата на човешкия дух! Честит празник!

Празникът на село Караманци ще се проведе на 9-ти май

Митинг-концерт, посветен на 10-томайските събития от 1984 г. ще се проведе на 9-ти май – събота. Организатори на проявата, която ще се проведе в местността „Кабаач“ в Караманци са Община Минерални бани, Областният съвет на Алианса за права и свободи в Хасково, Общинския съвет на АПС – Минерални бани и жителите на село Караманци.

Проявата ще стартира в 10,00 часа с детска фолклорна програма. По същото време ще текат и записванията за участие в народните борби. В 11,00 часа ще започнат приветствията на официалните гости. В 12,00 часа ще бъде дадено началото на народните борби. Вечерта ще продължи с богата музикална програма в село Караманци.

GISSEN и още трима българи на международна изложба в Индия

Живко Тенев – GISSEN и още трима българи са класирани за участие в Третия международен фестивал на карикатурата в Пуна, Индия. Останалите българи са Александър Симов, Мая Чолакова, и Валентин Георгиев.

Темата на проявата през тази година бе доста широкообхватна. Тя включваше карикатури, базирани на Световната война, инфлацията, политически, социални, образователни и екологични проблеми, суеверия, фалшиви богочовеци и други съвременни теми, информираха от екипа на GISSEN.

GISSEN е редакционен художник на новинарския сайт Антен Ер от основаването му преди 20 години. Преди това е публикувал свои карикатури във вестниците „Антени“, „Пулс“, „Шипка“, „Демокрация“, „Ориент Експрес“, „Новинар Юг“ и много други издания. Печелил е награди за свои произведения на международни изложби в Италия, Сирия, Китай, Южна Корея и Сърбия. Сред най-успешните му карикатурни проекти са авторските изложби „Царят е г-о-о-о-л!“ /1996/, „Безкнижниците“ /2004/ и „Морска сатира“ /2010/ в Дома на хумора и сатирата в Габрово. Следват още изложбите „Червена книга“ /2007/, „Сезам, усмихни се!“ /2007/, „Мила Родино“ /2008/, „Стената на смеха“ /2009/, „24 карата“ /2010/, „Номер едно“ /2014/, „Царевичак“ /2015/, „GISSEN в страната на гочетата“ /2015/, „Репортаж от мястото на вица“ /2017/, „Europeada“ /2018/, „Каталунска Диада“ /2018/, „Кривици“ /2019/, „Жълтият GISSEN“ /2019/, „Няма никой в Рая“ /2019/, „америГанците“ /2020/, „ФейсБукварница“ /2020/, „Навъсен, усмихни се!“ /2020/, „Изгубени в прехода 1 и 2“ / 2021/, „Доктрината GISSEN“ /2021/, „Двойките“ /2022/, „Последният хидалго“ /2022/, „GISSEN в Капана“ /2022/, „BG Power“ /2023/, „Драски в мозъка“ /2023/, „Централна гара“ /2023/, „Поклонници в Рая“ /2024/, „Завръщане в Ла Манча“ /2024/, „Central News“ /2024/, „Urbi et Orbi“ /2025/, „Последна капка“ /2025/, „Пак този GISSEN“ /2025/ и „Моята световна война“ /2026/.

Ликът на Любен Каравелов ще краси едноименно училище в Несебър

Ликът на патрона на СУ „Любен Каравелов“ в Несебър и знакови символи от града на ЮНЕСКО ще красят южната фасадна стена на образователното заведение, информира кметът Николай Димитров. По визуалния проект работи световноизвестният график и стенописец Станислав Трифонов – Насимо.

Известният артист твори монументално произведение, в което патриотизмът и изкуството се преплитат в неразривно цяло. Художественото преобразяване на фасадата на учебното заведение е вдъхновена от иновативния учебен предмет „Литература в слово  и картини“. Инициативата е част от по-голям проект, който се осъществява по националната програма „Иновации в действие“ и се реализира с национално финансиране и съфинансиране  от страна на СУ „Любен Каравелов“.  Проявата е доказателство за смелата визия на училищното ръководство и ръководителите на проекта, които успяват да съчетаят традициите на Несебър с най-модерните течения в културата, като идеята е  да се вдъхнат живот на думите чрез силата на визуалното изкуство.„Визуалният проект е с висока културна стойност и  ще превърне училищната фасада в огледало на българския дух и национално самочувствие.“, убеден е градоначалникът. „Инициатива не е просто ремонт или декорация – тя е послание.  Чрез четката на Насимо, СУ „Любен Каравелов“ ще се превърне в галерия на открито, която ще възпитава естетика и гордост у младите хора на Несебър. Когато талантът на велик артист срещне родолюбива идея, резултатът е проект, който ще остане в историята на града и ще вдъхновява поколения наред.“, коментира и директорът на образователното заведение Ева Зивилдиева. След броени дни Несебър ще има още един повод за гордост – училище, което не само учи на история, но и самото то създава история.

Общинският съвет в Минерални бани одобри строеж на нов язовир

Общинският съвет в Минерални бани одобри строежа на нов язовир в общината. Това стана на днешното извънредно заседание на институцията. За целта бе учредена концесия, на чийто принцип ще бъде градежът и използването на водоема за срок от 35 години.

Язовирът ще бъде разположен на площ от близо 15 декара, като ще бъде завирена територия в местността „Коритото“ в землището на село Брястово. Концесионерът ще дължи еднократно концесионно възнаграждение в размер на 1000 евро, както и минимално годишно възнаграждение от 641,55 евро, като се допуска индексация, обвързана с инфлацията, бе посочено в докладната. В проекта за дневен ред бяха заложени четири точки, но едно от предложенията – за разрешаване на поставянето на преместваем обект в село Караманци за аптека, бе оттеглено от вносителя. Общинските съветници предприеха корекция на свое предишно решение, с което е приет разчет за капиталови разходи с финансиране от целева субсидия в размер на 548 003,15 евро. Това обаче надвишава
допустимия размер по Закона за държавния бюджет за миналата година, който е в сила и сега, което наложи да се гласува нова сума от 525 352 евро.

Нов електромобил за сметосъбиране има община Ардино

Община Ардино се сдоби с нов електрически автомобил за сметосъбиране и сметоизвозване с нулеви вредни емисии. Новата придобивка е първият в България от среден клас.

„В община Ардино се стремим да бъдем екологосъобразни, иновативни и отворени към новото. Нашата цел е да подобрим качеството на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване. От една страна ще се намалят разходите, а от друга – ще постигнем съществено редуциране на вредните емисии и по-ефективна дейност в сферата на сметопочистването“, заяви кметът инж. Изет Шабан. Той подчерта, че въвеждането на електрическия автомобил е важна стъпка към модернизацията на общинските услуги и грижата за природата. „Това е инвестиция в по-чиста и здравословна среда за жителите на общината. Убедени сме, че подобни решения са бъдещето на местното управление и ще продължим да работим в тази посока“, допълни кметът Изет Шабан. Очаква се новият електрически сметосъберач да допринесе за подобряване на чистотата на въздуха и околната среда, както и за оптимизиране на разходите за поддръжка и експлоатация. С неговото въвеждане община Ардино затвърждава своята ангажираност към устойчивото развитие и прилагането на съвременни екологични практики.

Задържаха пиян французин зад волана в Крушевец

48-годишен френски гражданин е задържан, след като е установен да управлява двуколесно моторно превозно средство след употреба на алкохол в село Крушевец, община Созопол.

Инцидентът е от 19 април около 15:00 часа, когато служители на Районно управление – Созопол спрели за проверка превозното средство с мощност 1500 вата, управлявано от чужденеца, който живее в селото. При проверката е установено, че мъжът шофира с концентрация на алкохол от 2,32 промила. Освен това превозното средство не е било регистрирано по надлежния ред, без поставени регистрационни табели, а водачът не е представил документи за собственост. На нарушителя са съставени актове за административни нарушения, задържан е за срок до 24 часа, а превозното средство е иззето. По случая е образувано бързо производство.

Община Минерални бани втора по избирателна активност в Хасковско

Община Минерални бани е втора по избирателна активност в Хасковска област с 46,29 %, към 16,00 часа. Това стана ясно от информация на Районната избирателна комисия. Първа е община Любимец, която има избирателна активност от 46,76 %.

Община Свиленград е на трето място с 45,68 %. На последно място в това подреждане е община Стамболово, която отчита 28,57 % активност. Предпоследна е община Димитровград с 34,93 %. Малко преди Нея е община Харманли, където са отчетени 35,35 % гласували.

Община Банско взема мерки срещу боровата процесионка

Община Банско предприема превантивни мерки за ограничаване на разпространението на борова процесионка, съобщиха от общинския пресцентър. Извършено е механично и химично премахване в района на Градския парк.

От Посетителския център на Дирекция „Национален парк Пирин“ информираха, че боровата процесионка е вид нощна пеперуда. Женската снася яйцата си върху борови дървета, а след излюпването си младите гъсеници изграждат характерни гнезда, наподобяващи бели паяжини. Те обхващат едно или няколко клончета, като служат за защита на гъсениците от хищници и паразити. Когато настъпи моментът за какавидиране, гъсениците напускат гнездата си и слизат на земята в търсене на мека почва. Именно тогава най-често биват забелязвани от хората. Те се придвижват в характерни редици – една след друга, което е дало и името им „процесионка“.

Боровата процесионка е сред най-разпространените вредители по иглолистните насаждения в България. Гъсениците се хранят с боровите иглички, което води до обезлистване на дърветата, добавят от Посетителския център на дирекцията. Оттам посочват, че опасността за хората и животните идва от фините парливи косъмчета, покриващи тялото на гъсениците. Те съдържат дразнещ протеин – тауметопоеин, който може да предизвика кожни обриви и раздразнения, сърбеж и възпаление на очите, алергични реакции, респираторни проблеми при по-чувствителни хора и животни. От Община Банско отправиха препоръки, които включват да не се докосват гъсениците и техните гнезда, да не се допускат домашни любимци в близост до боровите процесионки, както и да се обясни на децата да не докосват гъсениците. При симптоми следва да се потърси лекар или ветеринарен специалисти, посочват още от Община Банско. Оттам призовават жителите и гостите на града и района да сигнализират на имейл адрес obabansko@bansko.bg или на телефон 0749/88622.