Община Банско променя правилника за работа на банята в Добринище

Общинският съвет в Банско прие промени в правилника за организацията и дейността на общинското предприятие „Минерална баня Добринище“. С новите изменения отпада ограничението от 50% отстъпка за ползване на басейна за лица в надтрудоспособна възраст с постоянно жителство в общината само в понеделник и сряда.

Това означава, че възрастните жители вече могат да ползват услугата за едно евро всеки ден от седмицата, без ограничения, посочва предложението на кмета Стойчо Баненски. Текстът за „лица в надтрудоспособна възраст“ също е уточнен – право на по-ниска такса имат всички жители на общината, навършили 62 години. Общинските съветници одобриха и промени в правилника за устройството и дейността на общинското предприятие „Благоустрояване Банско“. Те са свързани с предложение на директора Александър Рупчин за промяна в структурата на предприятието, без да се променя числеността на персонала. Целта е оптимизиране на дейностите и повишаване на тяхното качество. На заседанието бе прието и предложение за събиране на приходи и извършване на разходи до приемането на общинския бюджет. Съветниците гласуваха положително и по докладна за свикване на извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК на територията, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД. Освен това бяха приети годишните отчети за изминалата година за изпълнението на програмите за качество на атмосферния въздух, за участието на община Банско в Регионалната програма за управление на отпадъците за 2021–2028 г. (за общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда), както и на програмата за опазване на околната среда в общината.

Два конкурса обяви читалище „Заря 1957“ в Минерални бани

Два конкурса обяви НЧ „Заря 1957“ в Минерални бани. Първият от тях е за най-красиво великденско яйце. От културната институция поканиха всички малки и големи творци да се включат в празничното предизвикателство.

Те призовават всички участници да покажат своето най-красиво великденско яйце и да спечелят награда. Срокът за изпращане на яйцата е до 6-ти април т.г. в НЧ „Заря 1957“ в Минерални бани. Победителите ще бъдат обявени на 14 април.

Вторият конкурс е за разказ, есе или стихотворение на тема „Априлското въстание“ Произведенията ще се приемат до 20-ти април на e-mail: biblioteka_min_bani@abv.bg или в библиотеката към читалището. Конкурсът няма възрастова граница. Най-добрите произведения ще бъдат качени в профила на читалищетоь а авторите ще получат награди.

В община Царево отбелязаха Деня на Тракия

С поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на прокудените българи от Одринска Тракия и бюст-паметника на Георги Кондолов, Община Царево отбеляза Деня на Тракия и годишнината от Одринската епопея.

На церемонията присъстваха председателят на Общински съвет Царево Таня Янчева, заместник-кметът Денис Диханов, административния секретар Мария Конярова, директорът на СУ „Н. Й. Вапцаров“ Даниела Фелонова, директорът на дирекция ОЗКССД Таня Янева, представители на НЧ „Г. Кондолов – 1914“ – Царево, служители на общинската администрация, както и жители и гости на града. Атмосферата беше допълнена от музикалния съпровод на Общински духов оркестър – Царево. Емоционален акцент в събитието беше рециталът на учениците от клуб „Рицари на словото“, които представиха музикално-поетичния спектакъл „Сълзите на Тракия“ с ръководител Донка Прокопова, както и изпълнението „Аз обичам България“ с ръководител Яна Кирязова.

STEM кабинети откриха в СУ „Проф. д-р Асен Златаров“

Два нови STEM кабинета откриха в СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Минерални бани. Това не е просто обновяване на учебната среда, а истинска крачка напред в начина, по който децата ще учат, ще изследват и ще се подготвят за бъдещето.

Първият от кабинетите е по природни науки, а втория по роботика, информатика и математика, каза директорът на училището Светлана Иванова. В днешния динамичен свят науката, технологиите, инженерството и математиката са в основата на всяко ново откритие. Затова е толкова важно децата още от най-ранна възраст да развиват логическо мислене, креативност и умения за работа в екип. В тези STEM кабинети учениците ще имат шанс да учат чрез експерименти, да решават практически задачи и да виждат как знанията им оживяват. Този проект е резултат от труда и отдадеността на много хора. Благодарим на всички, които допринесоха за неговото реализиране. Убедени сме, че тук ще се раждат големи идеи, ще се развиват таланти и ще се поставят основите на успешни кариери. Нека тези STEM кабинети бъдат място на вдъхновение и знания за всички наши ученици, добави още директорът на училището Светлана Иванова.

Нов началник има полицията в Чирпан

Главен инспектор Ангел Ангелов е новият началник на Районното управление (РУ) в Чирпан. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР в Стара Загора.  Ангелов е представен на състава на управлението от директора на ОДМВР старши комисар Георги Георгиев.

Ангелов е завършил Аграрен университет в Пловдив, магистър по специалност „Растениевъдна продукция“, както и втора специалност „Специална педагогика“.  Работи в системата на МВР от  2010 година. През годините е бил на различни полицейски длъжности в РУ-Чирпан. От януари 2023 г. до момента е бил началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Чирпан. Многократно е награждаван за постигнати високи резултати. По-рано този месец за началник на ОД на МВР беше назначен старши комисар Георги Георгиев, преди дни за началник на отдел „Охранителна полиция“ в ОД на МВР-Стара Загора беше назначен комисар Павел Вълев, а вчера за началник на полицията в Казанлък беше назначен главен инспектор Димитър Яръков.

Община Минерални бани проведе извънредно заседание

Общинският съвет в Минерални бани заседава извънредно от 10,00 часа на 24-ти март. В проекта за дневен ред първоначално бяха включени две докладни записки, но преди началото на заседанието Председателят на Общинския съвет Сунай Хасан предложи да бъде добавена още една.

Първата от тях бе относно кандидатстване на Община Минерални бани по процедура „Подбор на проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.06 „Подкрепа за уязвими маргинални общности по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.

Проектът е насочен към подкрепа за уязвими и маргинализирани общности. По него общината е допустим кандидат. Той предвижда безвъзмездна финансова помощ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, приоритет 2 – „Социално включване и равни възможности“, а специфичната цел е „Насърчаване на социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности като ромите“. Ако проектът бъде одобрен, общината ще може да разчита на средства в размер до 511 291,88 евро.

Общинските съветници гласуваха и еднократно парично възнаграждение от 500 евро за 19-годишния Мурат Иляз. Състезателят на спортен клуб „Буря“ стана републикански шампион по борба на последното национално първенство за младежи през февруари.

Предстои I-ят международен конкурс за карикатура „Мистериите на Хухла“

Първи международен конкурс за карикатура „Мистериите на Хухла“ организира през тази година Фондация „Хохла“. Събитието ще бъде част от Международния фестивал „Мистериите на Хухла“, който ще се проведе за 28-и път от 5 до 7 септември в село Хухла (община Ивайловград), съобщават организаторите на събитието.

Те посочват, че тази година залагат на карикатурата, защото тя е универсален език, който е еднакво добре разбираем за всички хора по света, и искат да направят Хухла знаково място, като предложат на световните артисти да интерпретират темата „Хухла – център на света“. Конкурсът вече е обявен и Европейската асоциация на карикатуристите FECO го оцени по значимост с 4 звезди от 6 възможни. Проявата получи подкрепа и от Асоциацията на египетските карикатуристи, както и от най-голямата в света платформа за карикатура Iran Cartoon, съобщават организаторите.

Крайният срок за приемане на творби за участие е 31-ви май т.г. До момента за участие в конкурса са получени 65 творби от 42-ма световни автори от 18 държави: Англия, Бразилия, България, Русия, Румъния, Сърбия, САЩ, Северна Македония, Китай, Иран, Индия, Турция, Полша, Гърция, Германия, Мароко, Украйна и Чехия. Сред най-изявените световни артисти, откликнали на поканата за участие до този момент са доайенът на турската карикатура Ердоган Башол, Игор Смирнов от Русия, Алексей Талимонов от Англия, Азиз Бузекри от Мароко, Анатолий Станкулов от България и много други. Всеки ден получаваме нови и нови предложения за участие, а до крайния срок остават още 2 месеца, съобщават организаторите. Освен атрактивния награден фонд, за изложбата, която ще бъде подредена в село Хухла, ще бъдат селектирани най-добрите карикатури.

Членове на международното жури са Живко Тенев – Gissen, Халит Куртулмуш – карикатурист от Турция, и Калин Николов – карикатурист, график и завеждащ отдел „Графика“ в Галерията за чуждестранно изкуство – Квадрат 500. Откриването на изложбата ще бъде на 6 септември, съобщават организаторите. Условията за участие можете да намерите тук!

Кметът Мюмюн Искендер поздрави мюсюлманите за Рамазан Байрам

Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер поздрави мюсюлманите от общината, областта и цялата страна по случай празника Рамазан Байрам. „В днешния разделен и конфликтен свят традицията на Рамазан Байрам ни припомня силата на споделянето, съпричастността, подадената за помощ ръка.

Ние, мюсюлманите в България, отбелязваме един от най-светлите и значими празници в ислямската традиция – Рамазан Байрам. Празник, който бележи края на свещения месец Рамазан, време на смирение, духовно пречистване и дълбок размисъл. Това е период, в който вярващите се стремят да бъдат по-добри, по-състрадателни, по-търпеливи и по-близо до своите семейства и до обществото като цяло. Рамазан е повече от религиозен празник, той е носител на универсални човешки ценности, доброта, милосърдие, прошка и взаимна подкрепа, сподели още Мюмюн Искендер. Това са ценности, които ни обединяват като хора, независимо от нашата вяра или произход, в тях се крие силата на всяко здраво общество.

Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер честити свещения празник Рамазан Байрам на всички мюсюлмани. Пожелавам ви здраве, обич, щастие и благополучие на вас и на близките ви, се казва още в приветствието.

Община Тунджа провежда конкурса „Красива си земя, тунджанска“

Община „Тунджа“ обявява конкурс за литература и изобразително изкуство „Красива си земя, тунджанска“, посветен на Деня на общината – 22 април. В него могат да участват възпитаници на образователни институции – училища, детски градини, школи, клубове, центрове за подкрепа и личностно развитие, културни институции, читалища и др. на територията на община „Тунджа“.

В категория „Литература“ са определени три възрастови групи за ученици от 1 до 12 клас, а жанровете са – приказка, разказ, есе и стихотворение. В категория „Изобразително изкуство“ могат да се включат и по-малки участници – първата възрастова група е от 4 до 7 години, останалите три са за ученици от 1 до 12 клас. Рисунките могат да бъдат свободна техника, няма ограничения в избора на материали. Краен срок за представяне на конкурсните материали – 16 април, а награждаването на победителите ще бъде на 21 април от 15:00 часа в сградата на Държавен куклен театър „Георги Митев“ – Ямбол.

Инициатива „Книгите лекуват“ готвят в Кюстендил

С благотворителна инициатива в Кюстендил ще бъдат създадени библиотека и кътове за четене в отделението по педиатрия на местната болница. Това обявиха пред медиите директорът на Трето ОУ „Проф. Марин Дринов“ Божидар Попов и директорът на Регионалната библиотека „Емануил Попдимитров“ – София Пейчева.

Инициативата е под надслов „Книгите лекуват“, а основната ѝ цел е насърчаване на четенето. На 1 април – Световния ден на детската книга – в театъра в Кюстендил ще се състои великденски концерт-спектакъл за набиране на средства за каузата. В него ще участват ученици от ОУ „Проф. Марин Дринов“, деца от детските заведения в града, както и със специалното участие на Симона Петрова – Мона. Програмата ще бъде посветена на предстоящите празници – Великден, Лазаровден и Цветница, като ще включва и читателски театър, съобщиха организаторите. Средства ще се събират не само чрез закупуване на покани за концерта, но и чрез благотворителна изложба с творби на деца от клубове по изобразително и приложно изкуство и от детските градини. В изложбата ще бъдат представени тематични картини с илюстрации по детски книги. От библиотеката ще предложат и т.нар. „книги на тъмно“ – опаковани издания с цитати от произведенията, които посетителите ще могат да закупят на символична цена.

Инициативата ще продължи от 1 до 14 април. До 23 април – Световния ден на книгата, организаторите се надяват проектът да бъде напълно реализиран. „Припознахме в инициативата една от основните ни мисии – да свързваме най-малките с четенето“, каза директорът на библиотеката София Пейчева. Тя уточни, че ще бъдат закупени нови издания за болничната библиотека. „Книгите ще бъдат обозначени със специални стикери с логото на кампанията и ще бъдат предоставяни в здравното заведение със свободен достъп“, допълни тя. Инициативата получава подкрепа и от други институции. По време на кампанията предстои да бъде обявен и национален конкурс за детска илюстрация по любима книга. „През април предстои и Маратонът на четенето, а тази година в Кюстендил той ще бъде под мотото „Четем с кака и батко“, за да създадем приемственост между учениците от професионалните гимназии и основните училища – по-големите ще четат на по-малките“, допълни Пейчева.