Архив на категория: Минерални бани

Градушка удари Минерални бани

През последното денонощие в област Хасково най-много дъжд – 36,5 литра на кв.м е паднал в село Минерални бани, съобщиха дежурните от хидрометереологичната обсерватория в Хасково.

Двойно по-малко валежи – 18,8 литра на кв.м, са регистрирани в село Царева поляна, община Стамболово. В областния център Хасково количеството е 10,2 литра на квадрат. В населените места Минерални бани, село Изворово, община Харманли, и село Долно Ботево, община Стамболово, е валяла и градушка, но и на трите места ледените зърна са били с малък размер и нисък интензитет, уточниха от обсерваторията. Предишната сериозна валежна обстановка в региона бе на втори май, когато за три часа в Хасково паднаха 34,5 литра на квадрат.

1600 деца пеят и танцуват от днес на лятната сцена в Минерални бани

С традиционното шествие по централната улица в Минерални бани започна Международният детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Това е 23-тото издание на празника, който тази година събира 1600 деца от България, Сърбия, Молдова, Северна Македония и Босна и Херцеговина.

Фестивалът ще продължи три дни. Качващите се на сцената 275 групи, дуети и индивидуални изпълнители ще бъдат оценявани от три журита. Те са разпределени в три възрастови групи.

Както всяка година, преди откриването бяха поднесени венци и цветя на паметника на вдъхновителя и основателя на фестивала проф. д-р Желязко Христов (1948 – 2010 г.) Нека малките артисти покажат най-доброто от себе си, културните традиции на държавите и етносите си и така заедно да се опознаваме и вървим напред в Европа, каза президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров на откриването на форума. Днес тази сцена ще стане място на магията на изкуството, на музиката и танца. Но още по-важно е, че зад всичко това ще стои паметта. Паметта към нашето богато културно наследство, към нашите традиции и обичаи, посочи в приветствието си заместник-министърът на образованието и науката Таня Панчева.

Народният представител от „Прогресивна България“ Тефик Парафитов, който е роден в Минерални бани сподели че за първи път той се е качил на тази сцена именно като участник в Първия международен детски етнофестивал и дори си спомни, че е участвал във възстановката „Сватба“.

Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер приветства с добре дошли всички участници и гости. Искрено се надявам и пожелавам от сърце и занапред общината ни да продължава да посреща хилядите таланти от страната и чужбина, а публиката да се радва и наслаждава на великолепието и пъстротата на багрите и усмивките по лицата на нашите деца, каза още кметът Искендер. През всичките тези години Международният детски етнофестивал се утвърди като празник на толерантността и разбирателството. Това е празник, който възпитава подрастващите да приемат, да показват уважение и разбиране към различията. На този празник всички ставаме свидетели, как въпреки, че говорят различни езици, изповядват различни религии, децата успяват да се сприятеляват и се уважават.

Мили деца, приемете най-топлите ми и сърдечни поздрави, както за Етнофестивала, така и за Деня на детето – 1 юни! Защото вие, скъпи деца, сте най-хубавият ни дар в живота, нашето бъдеще, нашата надежда и вяра в доброто и красивото, добави още кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.

Утре започва Международният детски етнофестивал в Минерални бани

Утре започва 23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Проявата е организирана от КНСБ със съдействието на община Минерални бани. Фестивалът ще се проведе в рамките на 3 дни, като в рамките на всеки от дните ще се провежда конкурс в различна категория и ще завършва с награждаване – на 30 май – „Фолклор – танц“; – на 31 май -„Фолклор – вокал“,  „Поп, джаз и рок – вокал“, „Инструменталисти – народни инструменти“, „Инструменталисти – класически и съвременни инструменти“, – на 1 юни – „Модерен балет“, „Класически балет“, „Характерни танци“, „Спортни танци“, „Хип-хоп“.

Очаквеме да посрещнем около 1600 участници, придружители и гости на фестивала.     275 групи, дуети и индивидуални изпълнители от цяла България и чуждестранни участници от Босна и Херцеговина, Молдова, Северна Македония, Сърбия.

Изпълненията на участниците в детския фестивал ще бъдат оценявани от авторитетно жури, както следва: Фолклор – танцАкад. Красимир Петров, Проф. Антон Андонов, Ева Делинешева

Вокал и инструменталМими Иванова, Ваня Монева,Нели Андреева, проф. Георги Петков, Снежана Кърнолска, Светослав Почекански, Танц – класически, модерен балет, характерни танци, хип-хоп, спортни танци   – проф. Анна Пампулова,Цветанка Гергинова, Анатоли Клочков.

Паралелно с концертната програма, ще бъдат организирани съпътстващи дейности. Представяне на Благотворителна кампания на КНСБ „Помогни на дете“ в подкрепа на деца, които са загубили родителите си при трудова злополука. Ще се проведе майсторски клас на Нели Андреева. Ще има представяне на традиционни български художествени занаяти, със съдействието на Задругата на майсторите на народните художествени занаяти, Регионална занаятчийска камара – Хасково. Предвидени са кулинарни изложения, организирани от местните жители.

23-ят Международен детски етнофестивал идва в Минерални бани

23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ ще се открие на 30 май от 9,15 ч. в с. Минерални бани, област Хасково. Фестивалът ще започне с празнично шествие, водено от от Духов оркестър при Община Хасково, и Мажоретен състав при Младежки център – Хасково, в което ще взема участие групи от всички националности представени на фестивала. Приветствие към децата ще отправи президентът на КНСБ Пламен Димитров, председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, заместник министъра на образованието д-р Таня Панчева, кметът на Минерални бани – Мюмюн Искендер и други официални гости.

Мими Иванова, трио „Фида“ и Теодора Евтимова от ШНП „Зора – Зорничка“ към НЧ „Зора -1982“ – гр. Хасково са подготвили музикален поздрав към децата. Участниците в детския етнофестивал са деца от 5 до 18 години– певци, инструменталисти и танцьори от  България и чужбина, които се състезават в три възратови.

Медиен партньор на събитието е Българската национална телевизия, която ще изготви три телевизионни предавания. В последсвие ще бъдат излъчени в ефира на БНТ.  Със съдействието на Студио „Мелодия“ ще можете да гледате цялата фестивална програма онлайн във Фейсбук страницата на КНСБ – https://www.facebook.com/CITUBulgaria  .

Началото на фолклорния фестивал е поставено на 1 юни 2001 г. в Летния театър в центъра на с. Минерални бани, област Хасково, по идея на проф. д-р Желязко Христов. От самото начало фестивалът събира участници от различни етноси, подчертава красотата в симбиозата от различия на културното ни наследство и създава незабравии преживявания.  Фестивалът е трибуна за изява на млади таланти в областта на музикалното и танцово изкуство и допринася за развитието на потенциала на децата.

Кметът Мюмюн Искендер поздрави мюсюлманите за Курбан Байрам

Кметът на община Минерални бани поздрави мюсюлманите за празника Курбан Байрам. В този светъл ден отправям моите най-сърдечни благопожелания за здраве, мир и благополучие към всички мюсюлмани, каза кметът на общината Мюмюн Искендер.

Този празник е израз на човешка доброта, справедливост, милосърдие и прошка, както и разбиране и съпричастност към нуждаещите се. Празникът ни кара да си спомним за силата на милосърдието, съпричастността и грижата за ближния – ценности, които са в основата на нашето общество, посочва в обръщението си кмета на община Минерални бани. Нека празникът донесе радост, мир и надежда във вашите домове и сърца. Честит празник!

Курбан Байрам е един от двата големи празника в исляма, който се отбелязва от мюсюлманите по света.

Месут Феим ще бъде временен кмет на село Караманци

Общинският съвет в Минерални бани определи Месут Феим за временен кмет на село Караманци на своето 30-то редовно заседание. Предложението бе прието с осем гласа „за“ и два „против“.

До процедурата за назначаване на временен управник до произвеждането на предсрочен частичен вот се стигна след отстраняването на досегашния Мюрен Ибрям. Той бе освободен от длъжност с решение на Общинската избирателна комисия (ОИК) заради несъвместимост на заемания пост с участието в търговско дружество, което Ибрям не е прекратил в законоустановения срок. Съветници възразиха, че в момента решението на ОИК се обжалва. Това обаче не спира процедурата, обясни председателят на Общинския съвет Сунай Хасан. В проекта за дневен ред на сесията бяха залегнали шест точки, но към тях в началото бяха добавени още пет извънредни докладни. Гласувани бяха докладите и годишните финансови отчети на читалищата в общината за 2025 година. Прието бе отложеното на предходната сесия предложение за поставяне на преместваем обект в село Караманци, чийто предназначение ще бъде за аптека. Разгледани бяха искания за изработване на подробни устройствени планове, както и за отдаване под наем на маломерни имоти.

Кметът на село Караманци е отстранен от длъжност

Общинската избирателна комисия (ОИК) в Минерални бани прекрати пълномощията на кмета на село Караманци в общината Мюрен Ибрям от ДПС – Ново начало. Решението на ОИК е публикувано на сайта на изборната администрация.

Установена е несъвместимост на заемания пост с участието в търговско дружество, което Ибрям не е прекратил в законоустановения срок. Преустановяване на търговската дейност от страна на Ибрям е извършено едва на 27 май 2025 г., като за периода от 6 декември 2023 г. до тази дата той е бил в състояние на несъвместимост, се пояснява в решението на ОИК. Процедурата по прекратяване на пълномощията на кмета на село Караманци бе започната след сигнал от председателя на Общинския съвет в Минерални бани Сунай Хасан на 1 май. Впоследствие засегнатият е внесъл в ОИК становище, приложени към него документи, които обаче ОИК счита за недостатъчни да обосноват възраженията му. Сега Общинският съвет трябва да посочи временно изпълняващ длъжността до произвеждането на нови предсрочни избори.

Община Минерални бани бе представена на „Уикенд Туризъм“ в Русе

Община Минерални бани бе представена със своя туристически потенциал на изложението „Уикенд Туризъм“ в Русе. Представихме уникалните възможности на нашата община като национален балнеолечебен курорт, съчетаващ здраве, природа, древна история и мистични забележителности, споделиха от Туристическия информационен център.

Посетителите имаха възможност да се запознаят с възможностите за балнеолечение и СПА-туризъм, които общината предлага. На изложението бяха представени историческите и археологически обекти, екопътеките и природните маршрути, културно-историческото наследство, както и възможностите за отдих и релакс. Участието ни в „Уикенд Туризъм“ в Русе затвърди позицията на Минерални бани като предпочитана туристическа дестинация за здравословен, културен и природен туризъм. Участниците в изложението благодариха на всички посетители, партньори и гости, които проявиха интерес към региона.

Община Минерални бани изгради фотоволтаични централи по проект

Община Минерални бани финализира проекта „Изграждане на фотоволтаични централи за собствени нужди върху покривната конструкция на общинската администрация.

По проекта бяха поставени фотоволтаици и на сградата на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ в общинския център и също така на СУ „Христо Ботев“ в село Караманци. Фотоволтаици бяха монтирани и на покрива на детска градина „Снежанка“, като преди това бе извършен ремонт и на самия покрив, поясни главния архитект на общината Димитър Стоев. По този начин общинската администрация вече сама произвежда електроенергията, която изразходва, каза кметът на общината Мюмюн Искендер.  

Проектът бе спечелен по процедура BG06RDNP001-7.020 Енергийна ефективност “Реконструкция, ремонт, оборудване и обзавеждане на общински сгради, в които се предоставят обществени услуги, с цел подобряване на тяхната енергийна ефективност“ по подмярка 7.2. “Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ от мярка 7 “Основни услуги в обновяването на селата в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.

Караманци почете първата съпротива срещу „възродителния процес“

Караманци почете за пореден път годишнината от 10-то майските събития от 1984 година в местността „Кабаач“. Стотици жители на община Минерални бани се събраха на култовата дата, бележеща първата съпротива срещу т.нар. „възродителен процес“. Организатори на проявата бяха Община Минерални бани, Областният съвет на Алианса за права и свободи, Общинския съвет на АПС и село Караманци.

Празникът започна в 10,00 часа в местността „Кабаач“ край селото с детска фолклорна програма. Преди да започнат приветствията на официалните гости бяха изчетени имената на всички, репресирани и изпратени по затворите жители на селото, които в онези паметни дни се възпротивиха на репресивния апарат на държавната машина. Кметът на община Минерални бани приветства всички гости, сред които бяха съпредседателите на АПС, областните ръководители на партията от Хасково, Кърджали, Ямбол, Бургас и кметове на населени места, които не пожелаха да последват Делян Пеевски, а останаха верни на своя лидер Ахмед Доган. Караманци е знаково място за всички нас, защото тук започна съпротивата, довела до свалянето на тоталитарния режим, каза Мюмюн Искендер. Искам да подчертая, че децата на онези, които ни предадоха тогава, сега отново извършиха позорно предателство и вие трябва да помните това и да разказвате на своите деца и внуци цялата истина за онези и днешните демонични времена. Трябва да знаете, че заради ДПС – Ново начало на Делян Пеевски община Минерални бани бе подложена на невиждан тормоз, както в онези години, но ние не се огънахме и устояхме. Когато нямаш политически аргументи, когато си загубил връзката с хората, когато нямаш тежест да заслужиш тяхното доверие, какво правиш? Вадиш репресивния апарат на държавата и започваш да мачкаш! Това, което се случва днес е „възродителен процес“ от нов тип – не с танкове и куршуми, а с институции, натиск, политически бухалки. Е, не успяха и няма да успеят. Не забравяйте никога и не допускайте да се забравят имената на тези които ви предадоха тогава и сега, защото те пак ще ви предадат. Аз специално искам да изкажа благодарност на всичките онези 15 000 от вас, които дойдоха да ме посетят в моя дом в Сърница, докато бях под домашен арест, каза още кметът Мюмюн Искендер.

След кмета на общината със свои думи към насъбралото се множество се обърнаха Феим Кахраман – репресиран по време на 10-то майските събития през 1984 година,  както и съпредседателите на Алианса за права и свободи Танер Али и Селим Али. След това празникът продължи с народни борби.