В община Асеновград се проведе заседание на Консултативния съвет за Биосферен парк „Червената стена“. Разгледани бяха постъпилите предложения за лого на защитената паркова зона. Членовете на съвета бяха запознати с избраното чрез конкурс лого.
Представени бяха и критериите, на които трябва да отговарят продуктите и услугите, желаещи да ползват марката. Обсъдени бяха класовете на стоките и услугите, които да бъдат защитени за целите на предстоящата регистрация на търговската марка. Предстои подаването на документи за патентоване на избрания бранд.
Завършен е ремонтът на ул. „Първа“ от първото кръгово кръстовище на Несебър до хотел „Калофер“, обявиха от Общината. С това са изпълнени два реконструкционни и един ремонтен етап от цялостния проект на Община Несебър за инфраструктурна модернизация на улицата.
След приключването на активния туристически сезон общината има готовност да стартира реконструкцията на отсечката от хотел „Калофер“ до последното светофарно кръстовище на Слънчев бряг, откъдето улицата преминава в нов четирилентов път с двупосочно движение до град Свети Влас. Предстоящите дейности включват строителство на локално платно за движение на моторни превозни средства, осигуряващо достъп до крайпътна паркинг зона, озеленен буфер с капково напояване, тротоари, ново осветление и цялостно преасфалтиране. „Улица „Първа“ е най-дългата в община Несебър. Тя е безалтернативна от транспортна и икономическа гледна точка, защото е единствената, осигуряваща достъп до Слънчев бряг – изток“, коментира кметът на община Несебър Николай Димитров. „В ремонтираните участъци от крайпътната зона настъпи цялостно усещане за широчина и простор, осигурени са удобство и безопасност за всички участници в движението“, добави градоначалникът. „В рамките на текущата бюджетна година сме заделили средства за началото на строителството на паралелна пътна артерия, чиято реализация ще отнеме време поради спецификите на терена. Наред с това се работи за доизграждането на инфраструктурата в новите квартали на Несебър и за поддръжка на вече съществуващата улична мрежа в Общината“, подчерта Димитров. „Целта на проектите, включително предстоящия ремонт на общинската инфраструктура в квартал „Възела“, е подобряване визията и конкурентоспособността на района чрез модернизация и осигуряване на възможности за спокойно придвижване и паркиране в широки зони – услуга, която на много места в България се счита за лукс“, допълни кметът.
Общинският съвет в Минерални бани избра нов председател – Сунай Хасан, на своето седемнадесето редовно заседание днес. Точката не беше включена в проекта за дневен ред на днешната сесия.
Сунай Хасан заменя на поста Екрем Юзеир, който ще бъде новият заместник-кмет на общината. За пръв път след осеммесечно отсъствие на заседанието присъства кметът на общината Мюмюн Искендер, който е обвиняем за участие в организирана престъпна група с цел злоупотреба със средства от фондове на Европейския съюз и когото със свое решение Апелативният съд в Пловдив върна на длъжността „кмет на община“ като отмени предишното решение на Окръжния съд в Хасково. На мястото на Юзеир се закле нов общински съветник – Реджеб Мюслюм. В проекта за дневен ред бяха залегнали седем точки. В началото на заседанието бяха внесени още пет докладни, но две от тях ще бъдат разгледане на следващо заседание, тъй като съветниците не са имали възможност да се запознаят със съдържанието им. Одобрено беше предложението на администрацията да бъдат изложени за продажба чрез публичен търг с явно наддаване или публично оповестен конкурс имоти, частна общинска собственост. Гласувано беше и съгласие за издаване на записи на заповед в полза на Държавен форнд „Земеделие“. С тях трябва да бъде обезпечено плащане на ДДС по два проекта със сключени договори за изпълнение на Местна инициативна група „Минерални бани – Черноочене“.