Три катастрофи през последните дни в Минерални бани

Възрастен мъж е загинал при тежка катастрофа на разклона за с. Сърница, община Минерални бани, вчера преди обед, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Хасково. Сигналът за катастрофата е подаден на спешния телефон 112 към 10:30 часа.

Инцидентът е причинен от 39-годишен шофьор от кърждалийското село Комунига, който не е спрял на знак „Стоп“ и е  ударил странично преминаваща кола. Блъснатият автомобил се е преобърнал по таван на платното, а водачът му – мъж на 69 години от село Караманци, община Минерални бани, е загинал на място. Пробата за алкохол на виновния водач е дала отрицателни показатели. Образувано е досъдебно производство. Това е трета катастрофа в рамките на четири дни в пътни участъци на с. Минерални бани. В друго произшествие 19-годишен водач и 23-годишният му спътник са пострадали леко в инцидент на разклона към с. Въгларово, който се намира между Хасково и Минерални бани, след като колата им се е преобърнала край пътя, съобщиха от ОДМВР – Хасково. На 30 ноември в близост до същия разклон на мократа настилка водач изпусна управлението над автомобила си, навлезе в насрещното платно и се преобърна в крайпътна нива. Тогава катастрофиралият мъж пострада леко.

Сто години от рождението на Димитър Данаилов отбеляза Чирпан

Сто години от рождението на поета Димитър Данаилов честваха днес в родния му Чирпан. Честваха го така, както той живя – само сред хората и без власт наоколо, камо ли височайша. Маститите столични поети идваха десетилетия наред, за да изчетат своите си слова за Пейо Яворов, Данаилов просто го нареждаха като мълчаливо присъствие на президиума в голямата зала на градското кино, в края на редичката. по-близо до бастуна му, отколкото до президиума. Десетилетия наред.

Но чирпанлии си знаеха колко е талантлив тоя чешит и каква неповторима любов към Чирпан носи под гърбицата си. За страничните той е просто авторът на онова стихотворение „В Чирпан водата се не пие, съдържа негасена вар, затуй по уличките пусти са наредени бар до бар“… .За кореняците, които Чирпан стиска за гърлото, щото са далеч от него, Данаилов е онова прочуто стихотворение за чирпанската кама. За творците, родили се в Чирпан, е учител, вдъхновител и пътеводител. Беше сам ключът, с който десетилетие наред оживяваше родната къща на Пейо Яворов, той бе нейният уредник, а тя – личният поетичен параклис на Данаилов.

Няколко са поколенията днес, които го помнят. Длъжни са да го разказват и показват на поне още няколко. Не само защото Димитър Данаилов заслужава. Иначе съм сигурна, че днес й е топло на тютюнджийската му лирична и чешитна душа да гледа как долу, в градчето, му празнуват столетието. Затова ще събере ангелите и ще ги почерпи с хляб и чаша вино, докато хвърля по едно около долу и гледа как чирпанлии си спомнят за неговата „Хляб и чаша вино“. Например. Небесно „Наздраве“ и земна почит и за този ти поет, Чирпане!

Грета Джонева

Организират конкурс „Коледно вълшебство в Тунджа“

Община „Тунджа“ за втора поредна година организира конкурс „Коледно вълшебство в Тунджа“. Инициативата е посветена на предстоящите светли празници и за да вдъхнови местната общност, като обедини жителите в създаването на празнична атмосфера и украса в населените места на територията на община „Тунджа“. Настоящият конкурс има за цел: Да подкрепи и поощри създаването на тематичната външна украса за оформяне на обществените пространства в селата на територията на община „Тунджа“; Да насърчи създаването и опазването на една по-приветлива визия на населените места; Да популяризира красотата на населените места на общината в този сезон на годината.

Необходимото условие на конкурса е направените снимки да са на кметства, народни читалища, училища, детски градини, паркове, площади и други обществени пространства в населените места. Не се допускат снимки на частни имоти на жителите на общината.

За участие в конкурса е необходимо да изпратите 1 /максимум до 3 снимки/ на Коледната украса във Вашето населено място, на e-mail: press.tundzha@gmail.com в срок до 13.12.2024 г. включително. Към снимката/снимките/ е необходимо да напишете информация за автор, контакти и местоположение в населеното място. Гласуването в конкурса започва от 16 декември и приключва на 19 декември 2024 г. в 23:59 ч., като жури на най-красивите украси са гражданите, изразили своя вот на Официалната фейсбук страница на общината https://www.facebook.com/tundzhabg чрез харесване на снимката.

Румен Радев даде старт на „Българската Коледа“ от Добрич

Началото на 22-ото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590.  Събраните средства възлизат на 3 230 000 лв., а подпомогнатите с високотехнологична апаратура лечебни заведения в страната са 22.

При откриването на инициативата в Добрич президентът Румен Радев изрази увереност, че „Българската Коледа“ се е превърнала през годините не просто в дарителска кампания, а се е утвърдила като една истинска обществено значима кауза: „Тя е инвестиция в най-важния капитал на нацията – здравето на нашите деца, и тя ни дава надежда за едно по-добро бъдеще като общество и държава за всички нас. За да бъде една дарителска инициатива успешна, най-важно е доверието в нея. А доверието се гради най-вече от хората, които са на края на дарителския акт – тези, които оползотворяват финансовите средства, а това сте именно вие – лекарите“ Надсловът на благотворителната кампания 2024/2025 г. е „Да дарим надежда на дете в беда“ с цел осигуряване на високотехнологична апаратура за ранна диагностика и лечение. „Защото вярваме, че с нейното осигуряване българските лекари ще разширят своите възможности за прилагане на съвременни, високоефективни и иновативни методи не лечение“, каза още Радев. Президентът изрази надежда, че и тази година много българи ще отворят сърцата си и ще подкрепят инициативата „Българската Коледа“.

Борците на „Буря“ Караманци с 4 медала от два турнира

В два международни турнира едновременно участваха младите борци на Спортен клуб „Буря“ – Караманци от община Минерални бани, откъдето се завърнаха с 4 медала, информира треньорът Джейхан Тефик.

На турнира в Ямбол борците от Караманци спечелиха 1 сребърен и 1 бронзов медал, а от турнира в Раднево, където участва и едно от нашите момичета медалите са златен и бронзов. Не съм доволен от това, че организаторите на турнира в Раднево промениха регламента и много състезатели, не само от нашия отбор, които имаха възможност да се преборят за бронзово отличие загубиха тази възможност. Вследствие на тази промяна на регламента ние загубихме още поне 3-4 бронзови медала, които имахме шанс да спечелим, каза още Джейхан Тефик. Той назова и имената на отличените в двата турнира – Айтач Едем, Наз Юзеир, Есад Чавуш и Танер Мюмюн.

Следващото състезание за младите борци от Спортен клуб „Буря“ – Караманци ще бъде Международния турнир „Еньо Вълчев“, който ще се проведе на 7 декември в Димитровград. А в началото на следващата година юношите на отбора ще се преборят за медали при мъжете, каза Джейхан Тефик.

GISSEN представя новата си изложба „Аквамарин“

„Аквамарин“ се нарича новият живописен проект на GISSEN. Акварелите по принцип са вълшебства, защото са сътворени във взаимодействие с водата, за която е доказано, че притежава памет. Вълшебствата и мечтите ни помагат да оцелеем в този все още несъвършен свят“, споделя GISSEN. „Вдъхновявам се от идеята да създавам неща, които хората не са виждали и няма къде да видят и съм изпълнен с благодарност към водата“, допълва още артистът.

GISSEN е едно от креативните имена в най-новото българско изкуство от началото на 21-ви век. През последните 20 години той е реализирал над 180 авторски изложби – живопис, графика, карикатура, плакат, фотография. Почти всички са показвани в интернет пространството, а последните 85 изложби се намират в неговия музей и са достъпни за всеки, който пожелае да ги разгледа.

Сред най-успешните му живописни проекти през годините са „Малки акварели” /2005/, „Понякога” /2007/, „Пясъчни светове” /2014/, „Нощният GISSEN“ /2014/, „JiDzen” /2016/, „GISSEN в кошарата на Димчо Кехая“ /2016/, „Стъпканите слънчогледи” /2017/, „Военна тайна” /2018/, „LA RUSHE“ /2018/, „Живописъци” /2019/, „Duende” /2019/, „Mersi, bien” /2020/, „Арестувани акварели” /2020/, „Страничен шум” /2020/, „Rue Amelot 68, Paris” /2021/, „Ко видях” /2021/, „Ветрилото” /2021/, „Глас на гларус” /2022/, „Парижка седмица” /2022/, “100% GISSEN” /2022/, „Градината на един будистки монах” /2023/, „Седмо поколение” /2023/, „Защо?“ /2023/, „Просветление“ /2024/ и „Квадратурата на самотата“ /2024/. Изложбата „Аквамарин” ще остане на фронт страницата в Музея GISSEN до края на месец декември, а след това ще може да бъде намерена в категорията „Живопис”. Произведения на GISSEN могат да бъдат закупени освен от Музея GISSEN и през онлайн от платформата за изкуство ARTPAL

Гражданският консултативен съвет в Казанлък отчете дейността си

Председателят на Гражданския консултативен съвет в Казанлък Цветолина Цветкова представи отчет за дейността му през изминалите осем месеца от учредяването. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. В дейността се открояват три основни задачи. 

Това са инициирането и участието в организацията на местния референдум за управлението на паметника “Бузлуджа”, инициирането на дискусии за промени във формулата и за такса “битови отпадъци” и предлагането на различни методи за подобряване на сигурността и опазване на обществения ред. В открит разговор между ръководство и членове се чуха мненията на по- голямата част от членовете, които бяха критични и самокритични по отношение на организацията на работа и връзката с гражданите от общността, посочват още от администрацията. Изпълнени са обаче две важни за населението решения. Казанлък е първата община в България с приета Наредба от Общински съвет за определяне на основите за изчисляване на такса битови отпадъци. Успешно е организиран и местният референдум. По време на срещата кметът на общината Галина Стоянова посочи, че вижда увереността и желанието на всеки един от присъстващите да продължи да бъде още по-ефективен в работата си в съвета, което всички правят напълно доброволно.

Припомняме, че Гражданският консултативен съвет към кмета на Казанлък беше учреден в края на март т.г. В него има представители както на град Казанлък, така и на всички населени места в общината. Председател на съвета е Цветолина Цветкова, а заместник-председатели са Минчо Байков и Мария Стефанова. Основната му задача е сплотяване на общността на базата на информираност на гражданите за управленските процеси и осъществяване на равноправна партньорска връзка между местната власт и жителите на общината.

Община Минерални бани приключи успешно трансграничен проект

Може би една от трудностите, които срещнахме при реализацията на проекта „Промотиране и развитие на туризма чрез историята /PATH/ беше ковид обстановката, сподели Теодора Пехливанова, координатор на проекта. Тя представляваше трудност за всички, но за щастие в края на лятото и в края на проекта, мога да кажа, че той е успешно реализиран. Всички цели и дейности, които бяхме заложили, са успешно изпълнени и се надяваме, тъй като това е вече втори проект, който изпълняваме заедно със Специалната провинциална администрация в Къркларели, да реализираме съвместни инициативи в тази насока и за в бъдеще и най-вече за промотиране на туризма в трансграничния регион и в община Минерални бани. Проектът бе съфинансиран от Европейския съюз чрез Програма Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020г.

Семинар по проект за туризма чрез историята в Минерални бани

Семинар „Устойчиво развитие на туризма в трансграничния регион” по проект „Промотиране и развитие на туризма чрез историята /PATH/” провеждат в Минерални бани. Проявата започва от 10,30 часа в Конферентната зала на Почивна станция „Изворите”. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програма Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020г.

След откриването на проявата бе прочетен поздравителен адрес от кмета на община Минерални бани, г-н Мюмюн Искендер. Ръководителят на проекта Теодора Пехливанова благодари на ръководството на общината и представи накратко проекта. Община Минерални бани бе представена като обновена и атрактивна туристическа дестинация от Билял Билял, старши експерт „Образование, култура и вероизповедания”. Община Киркларели бе представена от Зекие Тасим, експерт „Туризъм”. В следобедните часове експертът по архитектура Венета Петкова ще запознае участниците в семинара с крепостта „Топликос” през вековете. Иновативни инструменти за съхранение и промотиране на културното и природно наследство е темата на експерта по история и туризъм Емил Михов. От 18,30 до 19,30 ще се състои церемонията по откриване на крепостта „Топликос”. След това започва фолклорна танцова и музикална програма и 3Д мапинг шоу.

Проект „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР”

Дирекция „Вътрешна сигурност“ е бенефициент по проект „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“, който е финансиран от Националната програма на фонд „Вътрешна сигурност“ 2014-2020 и е на стойност 547 624.00 лв. С тези средства ще бъде закупена и пусната в работен режим специализирана оперативна техника за мобилно наблюдение, комуникация, контрол, регистрация и запис на информация носена от мобилни оперативни станции. Важна част от проекта е обучението, което служителите на дирекцията ще преминат, за да работят максимално добре с изградената автоматизирана аудио и видео-комуникационна система с мобилни оперативни станции.

Основната цел на проекта е повишаване на ефективността на служителите на дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР при провеждането на оперативно-издирвателни мероприятия за предотвратяване и борба с престъпността, чрез прилагане на съвременни мерки и методи за противодействието на корупционни и други незаконни действия от служители на МВР.

Предвидени са и дейности за информиране и публичност, които ще осигурят популяризирането на изпълнението на дейностите и постигнатите резултати от проекта. Проектът ще приключи до 10.01.2022 г.

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд „Вътрешна сигурност“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от дирекция „Вътрешна сигурност“-МВР и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган.