Архив на категория: Ардино

Община Ардино обяви Международен конкурс за карикатура

Община Ардино обявява Международен конкурс за карикатура „Дяволски мост 2026“ под мотото „Ардино – природа, история и красота“. Инициативата, която се провежда под патронажа на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан, има за цел чрез изкуството на карикатурата да насочи вниманието към богатото природно и културно наследство на региона и да популяризира едни от най-емблематичните туристически и исторически обекти в общината.

Конкурсът е отворен за професионални и любители карикатуристи от цял свят. Всеки участник може да представи до три карикатури, изпълнени в свободна техника – черно-бели, цветни или дигитални рисунки. Организаторите уточняват, че творби, създадени с помощта на изкуствен интелект, няма да бъдат допускани до участие. Няма да се разглеждат и карикатури, съдържащи расова, религиозна дискриминация, език на омразата или злоупотреба. Творбите трябва да бъдат изпратени по електронен път файлове – сканирани в JPEG формат с резолюция 300 dpi. Допуска се участие с карикатури, които вече са били излагани, но не са печелили награди в други конкурси. Крайният срок за участие е 15 юли 2026 година. Готовите творби се изпращат на електронен адрес: cc_devils_bridge26@abv.bg

Награждаването на призьорите ще се състои през месец август 2026 година по време на традиционните „Дни на Ардино“ – от 3 до 9 август. Всички изпратени карикатури ще бъдат подредени в изложба във фоайето на читалище „Родопска искра“, а част от отличените и подбрани творби ще бъдат експонирани и на открито в централната част на града. За повече информация можете да се свържете с координатора на конкурса Танер Чобанов на телефон 0887 11 80 99, както и да посетите официалния сайт на Община Ардино. https://ardino.bg/

Нов електромобил за сметосъбиране има община Ардино

Община Ардино се сдоби с нов електрически автомобил за сметосъбиране и сметоизвозване с нулеви вредни емисии. Новата придобивка е първият в България от среден клас.

„В община Ардино се стремим да бъдем екологосъобразни, иновативни и отворени към новото. Нашата цел е да подобрим качеството на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване. От една страна ще се намалят разходите, а от друга – ще постигнем съществено редуциране на вредните емисии и по-ефективна дейност в сферата на сметопочистването“, заяви кметът инж. Изет Шабан. Той подчерта, че въвеждането на електрическия автомобил е важна стъпка към модернизацията на общинските услуги и грижата за природата. „Това е инвестиция в по-чиста и здравословна среда за жителите на общината. Убедени сме, че подобни решения са бъдещето на местното управление и ще продължим да работим в тази посока“, допълни кметът Изет Шабан. Очаква се новият електрически сметосъберач да допринесе за подобряване на чистотата на въздуха и околната среда, както и за оптимизиране на разходите за поддръжка и експлоатация. С неговото въвеждане община Ардино затвърждава своята ангажираност към устойчивото развитие и прилагането на съвременни екологични практики.

Ардино почете 119-годишнината от рождението на Сабахаттин Али

С поднасяне на цветя и едноминутно мълчание в Ардино беше отбелязана 119-ата годишнина от рождението на големия писател Сабахаттин Али. В традиционното поклонение в двора на Общинския музей взеха участие ръководството на община Ардино, начело с кмета инж. Изет Шабан, председателят на Общинския съвет Сезгин Байрям, общественици, граждани и гости на града.

„Тук е неговият корен. Тук е началото. А днес виждаме как делото му продължава да живее – в книги, преводи, изследвания, в песни по негови стихове и в любовта на нови поколения читатели. Ние, ардинци, имаме особена привилегия и особена отговорност – да пазим паметта му жива не само с цветя и думи, а с ценностите, които той ни завеща: човечност, справедливост, стремеж към истина и морална смелост“, подчерта в словото си зам.-председателят на Обществения съвет за закрила на културното наследство в Ардино Селяхидин Карабашев. Сабахаттин Али е роден на 25 февруари 1907 г. в Ардино (тогава Егридере). Детството му минава тук. През 2007 г. в Ардино се проведе възпоменателно събрание по повод 100-годишнината от рождението на Сабахаттин Али с участието на дъщерята на писателя – проф. Филиз Али от Истанбул. След събитието, в централния парк на Ардино, Филиз Али, заедно с гостите и другите участници, посади сребрист бор в памет на Вековния юбилей на писателя. На 24 май 2015 г. е открит и Бюст-паметник на Сабахатин Али в двора на Общинския музей. За 110 – годишнината от рождението на писателя през м. Май 2017 г. в Ардино се проведе международен симпозиум. А през 2024 г. в Общинския музей бе открита Постоянна експозиция „Сабахаттин Али“.

Шест села в община Ардино останаха откъснати от света

Шест села в община Ардино отново са без пътна връзка заради придошлата река Арда и заливането на моста за село Китница, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Съоръжението, което е част от републиканската пътна мрежа, е единствената пътна връзка за селата Русалско, Любино, Латинка, Аврамово, Песнопой и Сполука. Мостът е бил залят вследствие на обилните валежи, паднали на територията на общината. От хидрометеорологичната обсерватория в Кърджали съобщиха за БТА, че отчетеното количество валежи в общината за изминалото денонощие е 20 литра на квадратен метър. Със заповед на кмета е забранено движението и пребиваването на моторни превозни средства в определените критични участъци, с цел гарантиране безопасността на населението. Припомняме, че железобетонният мост над река Арда се залива за втори път от началото на годината. Първият случай беше на 8 януари, когато кметът на община Ардино обяви частично бедствено положение.

Ардинци от Бурса дариха средства за лечение на жена от Ардино

Сдружението за култура и сътрудничество „Егридерелилер“ (Ардинци) в Бурса направи дарение в размер на 4 630 лева в подкрепа на лечението на Бюлбюл Хасан от Ардино. Средствата вече са преведени по нейната банкова сметка.

След дългогодишна тежка борба с диагнозата „множествена склероза“, Бюлбюл има реален шанс за лечение, което може да спре прогресията на заболяването, да предотврати пълното ѝ обездвижване и дори да ѝ помогне отново да ходи самостоятелно. Предстои ѝ имуноаблативна химиотерапия с трансплантация на стволови клетки в Институт „Пирогов“ в Москва. Стойността на лечението е 106 000 лева (53 000 евро) – сума, непосилна за нея и нейното семейство. „Сдружението на ардинци в Бурса ще продължи да подкрепя всички благотворителни инициативи, организирани от община Ардино“, заяви председателят на изселническата организация Юксел Юртсевер. Всеки, който желае да подкрепи каузата, може да направи дарение по следната банкова сметка на името на Бюлбюл Назми Хасан:

IBAN: BG51STSA93000032260790

BIC: STSABGSF

Банка: ДСК

Коледната елха в Ардино ще грейне на 3 декември

На 3 декември (сряда) от 17.30 часа тържествено ще бъдат запалени светлините на Коледно-новогодишната елха в Ардино. За поредна година празнична премяна ще получи живата елха с височина над 10 метра, разположена пред сградата на НЧ „Родопска искра“.

Светлините на вечнозеленото дърво ще бъдат запалени от кмета на общината инж. Изет Шабан и децата на Ардино. Преди това жителите и гостите на града ще могат да се насладят на празнична програма. А за най-малките ще има специална изненада – Снежанка и нейните помощници ще раздават лакомства.

Ардино, представено на изложба на Държавен архив – Кърджали

В залата на Държавен архив – Кърджали бе открита вдъхновяваща изложба с архивни снимки под надслов „Източните Родопи през Фотообектива“. Събитието бе посветено на Деня на архивите в България – 10 октомври и на 65-годишнината от основаването на Държавен архив – Кърджали – една институция, която вече повече от шест десетилетия пази живата памет на региона.

На поканата на ръководството на архива се отзоваха граждани, общественици, ветерани на архивното дело, учители и ученици от Кърджали, Джебел и Ардино – хора, обединени от любовта към историята и уважението към онези, които я съхраняват. Началникът на отдела, г-жа Гергана Димитрова, произнесе вълнуващо слово, в което припомни пътя на институцията през годините – от първите стъпки до днешния ѝ утвърден авторитет. Тя изрази дълбока благодарност към поколенията архивисти, посветили живота си на каузата да събират, опазват и предават на бъдещето документалното наследство на Източните Родопи. С признателност г-жа Димитрова приветства официалните гости – Областния управител Никола Чанев, проф. д-р Тодор Черкезов и други обществени деятели, както и всички присъстващи, които споделиха празника на архива. Прочетени бяха и поздравителни адреси от Държавна агенция „Архиви“ – София, от проф. д-р Тодор Черкезов и от кмета на община Ардино – инж. Изет Шабан, който в своето послание подчерта: „Вашата дейност е израз на отговорност към миналото и на грижа за бъдещето – защото без памет няма история, а без история няма идентичност… Пожелавам на Вас и Вашия екип здраве, вдъхновение и нови професионални успехи в благородната Ви мисия да пазите и предавате паметта на времето.

Изложбата представи богат визуален разказ за живота в Източните Родопи – чрез тематични табла с архивни снимки, заснети преди повече от век. Посетителите се потопиха в спомените за старите улици и мостове, училища и болници, културни събития и строителни постижения, които разказват историята на труда, вярата и духа на родопчани. Присъстващите споделиха своето вълнение и признателност, а събитието остави усещане за принадлежност и гордост – че паметта за миналото е жива и се предава с грижа на следващите поколения. За нас беше чест и удоволствие да бъдем част от този трогателен празник на паметта – събитие, което ни вдъхновява да продължим с още по-голямо усърдие в мисията да съхраняваме документалното богатство на нашия край.

Сондаж откри каптирана питейна вода с голям дебит в Боровица

В ардинското село Боровица, кв. „Любицево“ (Хиболар), чрез сондаж е разкрита и каптирана подземна питейна вода с дебит от 150 кубика на денонощие. Това съобщи кметът на община Ардино инж. Изет Шабан.

По думите му, водата извира от близо 200 метра дълбочина и не се влияе съществено от атмосферните условия, което гарантира постоянен и надежден източник. Сондажните дейности са извършени от проф. д-р инж. Павел Пенчев – председател на Българската асоциация по подземни води (БАПВ). „Това е важна стъпка към трайното решаване на проблема с водоснабдяването в Боровица и ще допринесе значително за подобряване качеството на живот на жителите“, заяви кметът Изет Шабан.

Родопски художници редят картините си в Ардино

С истински празник на изкуството ще започне вторият ден от традиционните „Дни на Ардино 2025“, които тази година ще се проведат за пети пореден път между 4 и 10 август. На 5 август от 13:00 ч., във фоайето на читалище „Родопска искра“, ще бъде открита художествената изложба „Родопски палитри“.

В нея участие ще вземат утвърдени творци от Кърджалийска и Смолянска област, вдъхновени от магията на родопската природа и богатото културно наследство на региона. „Творците от нашите области имат много общи вдъхновители – красотата на Родопите и традициите, които носим в сърцата си. Вярвам, че изложбата ще допринесе за изграждането на трайни контакти и творческо сътрудничество“, сподели директорът на Общинския музей в Ардино Танер Чобанов, по чиято инициатива се реализира събитието. „В изложбата участват имена като Камбер Камбер, семейство Чукич, Георги Шишков, Станка Нащашова, Петя Денчева, братята Христо и Ангел Банкови и др.“, допълни Танер Чобанов. Изложбата е част от пъстрата програма на „Дни на Ардино 2025“, която и тази година обещава да събере местни жители и гости в атмосфера на култура, традиции и много настроение.

Единственият у нас Музей на тютюна създадоха в Ардино

В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей.

Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването на разсада, оформянето на лехите, беритбата, сушенето и балирането, чак до предаването на суровината във фабриките за производство на цигари. Посетителите могат да се запознаят с всеки един от етапите в отглеждането и обработката на тютюна чрез автентични битови предмети, архивни снимки и текстови материали. Музеят предоставя уникален поглед към реалния труд на поколения ардинци и съхранява спомена за едно минало, в което тютюнът е бил не просто поминък, а съдба.

Макар че днес тютюнът вече не заема водещо място в икономическия живот на региона, той остава дълбоко вписан в колективната памет и идентичността на местното население. Музеят на тютюна в Ардино е живо свидетелство за този ценен културен и исторически пласт и символ на трудолюбието и издръжливостта на хората от Родопите. Входна такса за посещение: за възрастни – 5 лв., ученици и студенти – 2 лв., деца под 7 години – безплатно. Цената на билета включва и посещение на Старата барутчийница – обект с историческо значение, разположен в двора на музея.