Откриха новият туристически сезон в Созопол

Под мотото „Лятото е сцена, Созопол е спектакъл!“ дадохме началото на новия летен сезон с много настроение, музика и незабравими емоции.
Созопол отново показа, че е много повече от морска дестинация – той е град на историята, културата, вдъхновението и срещите, които оставят следа.

През следващите месеци жителите и гостите на града ще могат да се насладят на богата програма от концерти, театрални постановки, фестивали, изложби и културни събития. Очакваме добър туристически сезон въпреки предизвикателствата, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. По думите му още в началото на юни курортният град се радва на сериозен интерес от чуждестранни туристи. „Созопол е пълен с англичани и немци още през юни. Ресторантите вече работят с резервации“, посочи кметът. Той отбеляза, че сред основните предизвикателства пред местната власт остават организацията на движението, паркирането и поддържането на чистотата в града по време на активния туристически сезон. Друг сериозен проблем, който той коментира са повишените цени, които оказват влияние както върху бизнеса, така и върху туристите. Янакиев подчерта, че общината се стреми да запази стабилност по отношение на местните налози и такси. По думите му данъкът върху недвижимите имоти не е променян вече седма година, туристическият данък остава без увеличение, а цената на синята зона също се запазва.

Кметът отправи послание към всички, ангажирани с туристическия сектор, да работят за доброто впечатление на посетителите. „Нека направим така, че когато си тръгват, туристите да запазят хубав спомен от Созопол и да пожелаят да се върнат отново“, каза той. Освен с красивите си плажове, Созопол предлага и богато културно-историческо наследство. „Извън плажовете също има какво да се види“, подчерта още Тихомир Янакиев. Музикалният старт на лято 2026 поставиха любимците от група FOUR, а кулминацията на вечерта бе концертът на обичаната от поколения българи Тони Димитрова, която изпълни сцената с емоция, топлина и незабравими песни.

Благотворителна инициатива подкрепи медицинския център в Банско

Второто издание на благотворителната инициатива Biathlon4All събра малки и големи на старта в подкрепа на една значима кауза – подпомагане на Спешния медицински център в Банско.

Събитието привлече над 100 участници от спортните клубове „Рилски спортист“ – Самоков, „Ком“ – Берковица, „Рожен“ – Чепеларе, „Банско 2019“ и Клуб по биатлон „Пирин“, както и десетки любители на спорта. Организатори на тазгодишното издание бяха Община Банско и Клуб по биатлон „Пирин“. Състезателното трасе с дължина 1,5 километра беше изградено в централната градска част на Банско и включваше секции за стрелба и наказателен рунд, пресъздавайки елементи от истинските биатлонни състезания. Събитието се проведе при силна подкрепа от родители, гости на Банско и множество доброволци, които допринесоха за отличната организация. Спортният форум беше официално открит от заместник-кмета на Община Банско Магдалена Юсева, която приветства участниците с думите:

„Второто издание на Biathlon4All ни събира за една много по-голяма победа от спортната. Днес всеки старт, всяка усмивка и всеки изминат метър подкрепят една благородна мисия – да помогнем на Спешния медицински център – Банско. Това е кауза за живота и здравето на нашите деца, родители и близки. Нека заедно превърнем спорта в сила за добро!“ Сред официалните гости на събитието беше и Венета Скорданова – представител на Спешния медицински център – Банско. Всички участници получиха медали за участие и подаръци, осигурени от спонсорите на инициативата. Специални награди бяха връчени на класиралите се до шесто място във всяка възрастова категория. Община Банско изразява своята гордост от успешната организация на събития, които насърчават масовия спорт, активния начин на живот и обществената ангажираност. Biathlon4All за пореден път доказа, че спортът може да бъде не само съревнование, но и мощен инструмент за подкрепа на значими обществени каузи.

Градушка удари Минерални бани

През последното денонощие в област Хасково най-много дъжд – 36,5 литра на кв.м е паднал в село Минерални бани, съобщиха дежурните от хидрометереологичната обсерватория в Хасково.

Двойно по-малко валежи – 18,8 литра на кв.м, са регистрирани в село Царева поляна, община Стамболово. В областния център Хасково количеството е 10,2 литра на квадрат. В населените места Минерални бани, село Изворово, община Харманли, и село Долно Ботево, община Стамболово, е валяла и градушка, но и на трите места ледените зърна са били с малък размер и нисък интензитет, уточниха от обсерваторията. Предишната сериозна валежна обстановка в региона бе на втори май, когато за три часа в Хасково паднаха 34,5 литра на квадрат.

„Градът, площадът – 12,00“ в Музея на GISSEN

Фотоизложбата „Градът, площадът – 12,00“ представя от днес Музея на GISSEN. Това е репортажна фотография от едно събитие. Като репортер съм правил стотици хиляди снимки, но винаги съм имал възможността да избирам гледната си точка.

Интересното тук е, че аз бях ситуиран в една единствена позиция, от която не можех да помръдна, защото рискувах да си изгубя зрителното поле, казва авторът. Въпреки това се получи доста разнопосочна тематика и това блокиране по никакъв начин не може да се разбере, споделя още той. Фотосите са направени в Перник по време на Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Изложбата съдържа 51 фотографии.

Най-успешните фотографски проекти на Живко Тенев – GISSEN до този момент са „Един град – две лица” /2008/, „Рабово – хлябът на боговете” /2010/, „Виното на Сабазий” /2012/, „Българският Холивуд” /2014/, „GISSEN: Antwerp – 14:00” /2018/, „Изгубен в Дубровник” /2019/, „Будва… удва… два-а-а!” /2019/, „С Ксенофонт на Метеора” /2019/, „Земята на Ван Гог” /2020/, „NIHIL SINE DEO” /2020/, „Париж си заслужава един GISSEN” /2020/, „Аз съм Амстердам” /2021/, „Един момент, Созопол!” /2021/, „Дайте шанс на Балканите!” /2021/, „Смях от обектива” /2022/, „Жеравна, насаме!” /2022/, “Една нощ в Лувъра” /2022/, “Един GISSEN броди из Европа” /2023/, “Разходка с PICASSO” /2023, „24 кадъра в година“ /2024/, „Забързани улици“ /2024/, „Балконът“ /2024/, „Закуска на тревата“ /2025/, „Малката земя“ /2025/ и „Фотоценз…Ура!“ /2025/.

GISSEN е един от най-креативните съвременни артисти в България с респектираща творческа биография. През последните 15 години авторът е представил над 200 свои изложби – живопис, графика, рисунка, карикатура, плакат, запазена марка и фотография. Има участия в повече от 170 международни изложби на карикатурата на пет континента. Печелил е отличия в Италия, Сирия, Китай и Южна Корея. Характерното за GISSEN е това, че от 2007-ма година насам, представя своите продукции единствено във виртуалното пространство, а последните от тях неизменно се превръщат в част от Музея на GISSEN, който съхранява вече 4 446 единици изкуство и то само на GISSEN.