1600 деца пеят и танцуват от днес на лятната сцена в Минерални бани

С традиционното шествие по централната улица в Минерални бани започна Международният детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Това е 23-тото издание на празника, който тази година събира 1600 деца от България, Сърбия, Молдова, Северна Македония и Босна и Херцеговина.

Фестивалът ще продължи три дни. Качващите се на сцената 275 групи, дуети и индивидуални изпълнители ще бъдат оценявани от три журита. Те са разпределени в три възрастови групи.

Както всяка година, преди откриването бяха поднесени венци и цветя на паметника на вдъхновителя и основателя на фестивала проф. д-р Желязко Христов (1948 – 2010 г.) Нека малките артисти покажат най-доброто от себе си, културните традиции на държавите и етносите си и така заедно да се опознаваме и вървим напред в Европа, каза президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров на откриването на форума. Днес тази сцена ще стане място на магията на изкуството, на музиката и танца. Но още по-важно е, че зад всичко това ще стои паметта. Паметта към нашето богато културно наследство, към нашите традиции и обичаи, посочи в приветствието си заместник-министърът на образованието и науката Таня Панчева.

Народният представител от „Прогресивна България“ Тефик Парафитов, който е роден в Минерални бани сподели че за първи път той се е качил на тази сцена именно като участник в Първия международен детски етнофестивал и дори си спомни, че е участвал във възстановката „Сватба“.

Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер приветства с добре дошли всички участници и гости. Искрено се надявам и пожелавам от сърце и занапред общината ни да продължава да посреща хилядите таланти от страната и чужбина, а публиката да се радва и наслаждава на великолепието и пъстротата на багрите и усмивките по лицата на нашите деца, каза още кметът Искендер. През всичките тези години Международният детски етнофестивал се утвърди като празник на толерантността и разбирателството. Това е празник, който възпитава подрастващите да приемат, да показват уважение и разбиране към различията. На този празник всички ставаме свидетели, как въпреки, че говорят различни езици, изповядват различни религии, децата успяват да се сприятеляват и се уважават.

Мили деца, приемете най-топлите ми и сърдечни поздрави, както за Етнофестивала, така и за Деня на детето – 1 юни! Защото вие, скъпи деца, сте най-хубавият ни дар в живота, нашето бъдеще, нашата надежда и вяра в доброто и красивото, добави още кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.

Утре започва Международният детски етнофестивал в Минерални бани

Утре започва 23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Проявата е организирана от КНСБ със съдействието на община Минерални бани. Фестивалът ще се проведе в рамките на 3 дни, като в рамките на всеки от дните ще се провежда конкурс в различна категория и ще завършва с награждаване – на 30 май – „Фолклор – танц“; – на 31 май -„Фолклор – вокал“,  „Поп, джаз и рок – вокал“, „Инструменталисти – народни инструменти“, „Инструменталисти – класически и съвременни инструменти“, – на 1 юни – „Модерен балет“, „Класически балет“, „Характерни танци“, „Спортни танци“, „Хип-хоп“.

Очаквеме да посрещнем около 1600 участници, придружители и гости на фестивала.     275 групи, дуети и индивидуални изпълнители от цяла България и чуждестранни участници от Босна и Херцеговина, Молдова, Северна Македония, Сърбия.

Изпълненията на участниците в детския фестивал ще бъдат оценявани от авторитетно жури, както следва: Фолклор – танцАкад. Красимир Петров, Проф. Антон Андонов, Ева Делинешева

Вокал и инструменталМими Иванова, Ваня Монева,Нели Андреева, проф. Георги Петков, Снежана Кърнолска, Светослав Почекански, Танц – класически, модерен балет, характерни танци, хип-хоп, спортни танци   – проф. Анна Пампулова,Цветанка Гергинова, Анатоли Клочков.

Паралелно с концертната програма, ще бъдат организирани съпътстващи дейности. Представяне на Благотворителна кампания на КНСБ „Помогни на дете“ в подкрепа на деца, които са загубили родителите си при трудова злополука. Ще се проведе майсторски клас на Нели Андреева. Ще има представяне на традиционни български художествени занаяти, със съдействието на Задругата на майсторите на народните художествени занаяти, Регионална занаятчийска камара – Хасково. Предвидени са кулинарни изложения, организирани от местните жители.

23-ят Международен детски етнофестивал идва в Минерални бани

23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ ще се открие на 30 май от 9,15 ч. в с. Минерални бани, област Хасково. Фестивалът ще започне с празнично шествие, водено от от Духов оркестър при Община Хасково, и Мажоретен състав при Младежки център – Хасково, в което ще взема участие групи от всички националности представени на фестивала. Приветствие към децата ще отправи президентът на КНСБ Пламен Димитров, председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, заместник министъра на образованието д-р Таня Панчева, кметът на Минерални бани – Мюмюн Искендер и други официални гости.

Мими Иванова, трио „Фида“ и Теодора Евтимова от ШНП „Зора – Зорничка“ към НЧ „Зора -1982“ – гр. Хасково са подготвили музикален поздрав към децата. Участниците в детския етнофестивал са деца от 5 до 18 години– певци, инструменталисти и танцьори от  България и чужбина, които се състезават в три възратови.

Медиен партньор на събитието е Българската национална телевизия, която ще изготви три телевизионни предавания. В последсвие ще бъдат излъчени в ефира на БНТ.  Със съдействието на Студио „Мелодия“ ще можете да гледате цялата фестивална програма онлайн във Фейсбук страницата на КНСБ – https://www.facebook.com/CITUBulgaria  .

Началото на фолклорния фестивал е поставено на 1 юни 2001 г. в Летния театър в центъра на с. Минерални бани, област Хасково, по идея на проф. д-р Желязко Христов. От самото начало фестивалът събира участници от различни етноси, подчертава красотата в симбиозата от различия на културното ни наследство и създава незабравии преживявания.  Фестивалът е трибуна за изява на млади таланти в областта на музикалното и танцово изкуство и допринася за развитието на потенциала на децата.

Кметът Мюмюн Искендер поздрави мюсюлманите за Курбан Байрам

Кметът на община Минерални бани поздрави мюсюлманите за празника Курбан Байрам. В този светъл ден отправям моите най-сърдечни благопожелания за здраве, мир и благополучие към всички мюсюлмани, каза кметът на общината Мюмюн Искендер.

Този празник е израз на човешка доброта, справедливост, милосърдие и прошка, както и разбиране и съпричастност към нуждаещите се. Празникът ни кара да си спомним за силата на милосърдието, съпричастността и грижата за ближния – ценности, които са в основата на нашето общество, посочва в обръщението си кмета на община Минерални бани. Нека празникът донесе радост, мир и надежда във вашите домове и сърца. Честит празник!

Курбан Байрам е един от двата големи празника в исляма, който се отбелязва от мюсюлманите по света.

Месут Феим ще бъде временен кмет на село Караманци

Общинският съвет в Минерални бани определи Месут Феим за временен кмет на село Караманци на своето 30-то редовно заседание. Предложението бе прието с осем гласа „за“ и два „против“.

До процедурата за назначаване на временен управник до произвеждането на предсрочен частичен вот се стигна след отстраняването на досегашния Мюрен Ибрям. Той бе освободен от длъжност с решение на Общинската избирателна комисия (ОИК) заради несъвместимост на заемания пост с участието в търговско дружество, което Ибрям не е прекратил в законоустановения срок. Съветници възразиха, че в момента решението на ОИК се обжалва. Това обаче не спира процедурата, обясни председателят на Общинския съвет Сунай Хасан. В проекта за дневен ред на сесията бяха залегнали шест точки, но към тях в началото бяха добавени още пет извънредни докладни. Гласувани бяха докладите и годишните финансови отчети на читалищата в общината за 2025 година. Прието бе отложеното на предходната сесия предложение за поставяне на преместваем обект в село Караманци, чийто предназначение ще бъде за аптека. Разгледани бяха искания за изработване на подробни устройствени планове, както и за отдаване под наем на маломерни имоти.

Кметът на село Караманци е отстранен от длъжност

Общинската избирателна комисия (ОИК) в Минерални бани прекрати пълномощията на кмета на село Караманци в общината Мюрен Ибрям от ДПС – Ново начало. Решението на ОИК е публикувано на сайта на изборната администрация.

Установена е несъвместимост на заемания пост с участието в търговско дружество, което Ибрям не е прекратил в законоустановения срок. Преустановяване на търговската дейност от страна на Ибрям е извършено едва на 27 май 2025 г., като за периода от 6 декември 2023 г. до тази дата той е бил в състояние на несъвместимост, се пояснява в решението на ОИК. Процедурата по прекратяване на пълномощията на кмета на село Караманци бе започната след сигнал от председателя на Общинския съвет в Минерални бани Сунай Хасан на 1 май. Впоследствие засегнатият е внесъл в ОИК становище, приложени към него документи, които обаче ОИК счита за недостатъчни да обосноват възраженията му. Сега Общинският съвет трябва да посочи временно изпълняващ длъжността до произвеждането на нови предсрочни избори.

Община Банско отбеляза Деня на българския спорт

През изминалата седмица деца и ученици от общината се включиха активно в разнообразни спортни инициативи, организирани от учебните заведения, спортни клубове и Община Банско.

ДГ „Здравец“, съвместно с Община Банско и Детска спортна академия – Благоевград, организира спортен празник на градския стадион. Малчуганите се забавляваха с много игри, спортни активности и усмивки. Учениците от НУ „Св. Паисий Хилендарски“ и СУ „Неофит Рилски“ проведоха съвместен спортен празник, изпълнен с емоции, състезателен дух и настроение. Децата премериха сили във футбол, топка над мрежа, народна топка и баскетбол, като показаха отлични спортни умения, честна игра и работа в екип. В НУ „Св. Паисий Хилендарски“ клуб по биатлон „Банско 2019“ презентира своя спорт. Олимпийската ни медалистка Ирина Никулчина и нейният екип предоставиха на децата възможност да изпробват стрелба в цел и поканиха всички желаещи да тренират да се присъединят към отбора. ОУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Добринище също отбеляза Деня на българския спорт с множество спортни активности, игри и забавления, които донесоха много настроение и усмивки на учениците. В ГТ „Алеко Константинов“ се проведе тенис турнир между трите гимназии – домакините, ПГЕЕ – гр. Банско и ПЛТГ „Никола Вапцаров“, който премина при голям интерес и спортсменски дух. Вълнуваща приятелска спортна среща се състоя между отборите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Места и ОУ „Иван Вазов“ – с. Буково. Учениците се състезаваха в дисциплините футбол и баскетбол, демонстрирайки борбеност, талант и уважение към съперника. Футболен турнир, организиран от ФК „Банско Тийм“ и Община Банско, също събра множество млади спортни надежди и любители на футбола на спортното игрище на ПЛТГ „Никола Вапцаров“. В надпреварата участваха отбори от Банско, Гоце Делчев и Благоевград. Благодарение на всички участници, учители, треньори и организатори празникът се превърна в истински спортен фестивал през цялата седмица. На спортните мероприятия специален гост беше заместник-кметът на Община Банско Магдалена Юсева, която поздрави младите бъдещи шампиони и им пожела много успехи и покоряване на нови върхове.

Спортът възпитава дисциплина, приятелство и дух на победители, затова Община Банско ще продължи да насърчава активния начин на живот сред децата и младите хора. Днес фокусът върху спорта продължава. От 16:00 ч. в Тържествената зала на НЧ „Никола Вапцаров – 1894“ ще се проведе вдъхновяващ семинар със спортния психолог Теди Ангелова, насочен към младите надежди от спортните клубове в общината. Инициативата на Община Банско и МКБППМН ще даде на младите спортисти ценни насоки за изграждане на психологическа устойчивост, емоционален контрол и шампионски дух.

Община Ардино обяви Международен конкурс за карикатура

Община Ардино обявява Международен конкурс за карикатура „Дяволски мост 2026“ под мотото „Ардино – природа, история и красота“. Инициативата, която се провежда под патронажа на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан, има за цел чрез изкуството на карикатурата да насочи вниманието към богатото природно и културно наследство на региона и да популяризира едни от най-емблематичните туристически и исторически обекти в общината.

Конкурсът е отворен за професионални и любители карикатуристи от цял свят. Всеки участник може да представи до три карикатури, изпълнени в свободна техника – черно-бели, цветни или дигитални рисунки. Организаторите уточняват, че творби, създадени с помощта на изкуствен интелект, няма да бъдат допускани до участие. Няма да се разглеждат и карикатури, съдържащи расова, религиозна дискриминация, език на омразата или злоупотреба. Творбите трябва да бъдат изпратени по електронен път файлове – сканирани в JPEG формат с резолюция 300 dpi. Допуска се участие с карикатури, които вече са били излагани, но не са печелили награди в други конкурси. Крайният срок за участие е 15 юли 2026 година. Готовите творби се изпращат на електронен адрес: cc_devils_bridge26@abv.bg

Награждаването на призьорите ще се състои през месец август 2026 година по време на традиционните „Дни на Ардино“ – от 3 до 9 август. Всички изпратени карикатури ще бъдат подредени в изложба във фоайето на читалище „Родопска искра“, а част от отличените и подбрани творби ще бъдат експонирани и на открито в централната част на града. За повече информация можете да се свържете с координатора на конкурса Танер Чобанов на телефон 0887 11 80 99, както и да посетите официалния сайт на Община Ардино. https://ardino.bg/

Община Минерални бани бе представена на „Уикенд Туризъм“ в Русе

Община Минерални бани бе представена със своя туристически потенциал на изложението „Уикенд Туризъм“ в Русе. Представихме уникалните възможности на нашата община като национален балнеолечебен курорт, съчетаващ здраве, природа, древна история и мистични забележителности, споделиха от Туристическия информационен център.

Посетителите имаха възможност да се запознаят с възможностите за балнеолечение и СПА-туризъм, които общината предлага. На изложението бяха представени историческите и археологически обекти, екопътеките и природните маршрути, културно-историческото наследство, както и възможностите за отдих и релакс. Участието ни в „Уикенд Туризъм“ в Русе затвърди позицията на Минерални бани като предпочитана туристическа дестинация за здравословен, културен и природен туризъм. Участниците в изложението благодариха на всички посетители, партньори и гости, които проявиха интерес към региона.

Община Царево и Ахтопол с награда за културно наследство

Община Царево и град Ахтопол бяха отличени в рамките на юбилейното събитие „15 ГОДИНИ ЧУДЕСАТА НА БЪЛГАРИЯ – БЪЛГАРИЯ – СТРАНА НА ЧУДЕСАТА. ДУХ И ВЯРА“, посветено на съхраняването и популяризирането на културно-историческото наследство на страната.

В категория „Традиции“ (за съхранени обичаи и фестивали) признание получи нестинарството, съхранено в Странджа, а в категория „Памет“ (за музеи, библиотеки и читалища) беше отличен „Музеят на котвата“ в Ахтопол. „Преди 15 години започва инициативата „Чудесата на България“, насочена към утвърждаването на страната като значима част от европейската културна карта и популяризирането на богатото ѝ историческо и културно наследство“, припомниха организаторите. От името на отличените беше изразена благодарност към организаторите за признанието и усилията им в подкрепа на българското културно наследство. Отличието подчертава значимостта на нестинарството като една от най-древните и емблематични български традиции и отдава признание на всички, които допринасят за неговото съхраняване и популяризиране.

Специална благодарност към всички, които съхраняват традицията жива – хората от село Българи, странджанските нестинари, майсторите на тъпана и гайдата и всички, които пазят духа на нестинарския танц. Община Царево приема наградата като ангажимент да продължи да пази и предава нестинарството – нематериално културно наследство, вписано в ЮНЕСКО, на следващите поколения. Наградите бяха приети от директора на ОЗКССД към Община Царево Таня Янева и от д-р Атанас Орачев – уредник на „Музея на котвата“ в Ахтопол.