Откриха новият туристически сезон в Созопол

Под мотото „Лятото е сцена, Созопол е спектакъл!“ дадохме началото на новия летен сезон с много настроение, музика и незабравими емоции.
Созопол отново показа, че е много повече от морска дестинация – той е град на историята, културата, вдъхновението и срещите, които оставят следа.

През следващите месеци жителите и гостите на града ще могат да се насладят на богата програма от концерти, театрални постановки, фестивали, изложби и културни събития. Очакваме добър туристически сезон въпреки предизвикателствата, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. По думите му още в началото на юни курортният град се радва на сериозен интерес от чуждестранни туристи. „Созопол е пълен с англичани и немци още през юни. Ресторантите вече работят с резервации“, посочи кметът. Той отбеляза, че сред основните предизвикателства пред местната власт остават организацията на движението, паркирането и поддържането на чистотата в града по време на активния туристически сезон. Друг сериозен проблем, който той коментира са повишените цени, които оказват влияние както върху бизнеса, така и върху туристите. Янакиев подчерта, че общината се стреми да запази стабилност по отношение на местните налози и такси. По думите му данъкът върху недвижимите имоти не е променян вече седма година, туристическият данък остава без увеличение, а цената на синята зона също се запазва.

Кметът отправи послание към всички, ангажирани с туристическия сектор, да работят за доброто впечатление на посетителите. „Нека направим така, че когато си тръгват, туристите да запазят хубав спомен от Созопол и да пожелаят да се върнат отново“, каза той. Освен с красивите си плажове, Созопол предлага и богато културно-историческо наследство. „Извън плажовете също има какво да се види“, подчерта още Тихомир Янакиев. Музикалният старт на лято 2026 поставиха любимците от група FOUR, а кулминацията на вечерта бе концертът на обичаната от поколения българи Тони Димитрова, която изпълни сцената с емоция, топлина и незабравими песни.

Благотворителна инициатива подкрепи медицинския център в Банско

Второто издание на благотворителната инициатива Biathlon4All събра малки и големи на старта в подкрепа на една значима кауза – подпомагане на Спешния медицински център в Банско.

Събитието привлече над 100 участници от спортните клубове „Рилски спортист“ – Самоков, „Ком“ – Берковица, „Рожен“ – Чепеларе, „Банско 2019“ и Клуб по биатлон „Пирин“, както и десетки любители на спорта. Организатори на тазгодишното издание бяха Община Банско и Клуб по биатлон „Пирин“. Състезателното трасе с дължина 1,5 километра беше изградено в централната градска част на Банско и включваше секции за стрелба и наказателен рунд, пресъздавайки елементи от истинските биатлонни състезания. Събитието се проведе при силна подкрепа от родители, гости на Банско и множество доброволци, които допринесоха за отличната организация. Спортният форум беше официално открит от заместник-кмета на Община Банско Магдалена Юсева, която приветства участниците с думите:

„Второто издание на Biathlon4All ни събира за една много по-голяма победа от спортната. Днес всеки старт, всяка усмивка и всеки изминат метър подкрепят една благородна мисия – да помогнем на Спешния медицински център – Банско. Това е кауза за живота и здравето на нашите деца, родители и близки. Нека заедно превърнем спорта в сила за добро!“ Сред официалните гости на събитието беше и Венета Скорданова – представител на Спешния медицински център – Банско. Всички участници получиха медали за участие и подаръци, осигурени от спонсорите на инициативата. Специални награди бяха връчени на класиралите се до шесто място във всяка възрастова категория. Община Банско изразява своята гордост от успешната организация на събития, които насърчават масовия спорт, активния начин на живот и обществената ангажираност. Biathlon4All за пореден път доказа, че спортът може да бъде не само съревнование, но и мощен инструмент за подкрепа на значими обществени каузи.

Градушка удари Минерални бани

През последното денонощие в област Хасково най-много дъжд – 36,5 литра на кв.м е паднал в село Минерални бани, съобщиха дежурните от хидрометереологичната обсерватория в Хасково.

Двойно по-малко валежи – 18,8 литра на кв.м, са регистрирани в село Царева поляна, община Стамболово. В областния център Хасково количеството е 10,2 литра на квадрат. В населените места Минерални бани, село Изворово, община Харманли, и село Долно Ботево, община Стамболово, е валяла и градушка, но и на трите места ледените зърна са били с малък размер и нисък интензитет, уточниха от обсерваторията. Предишната сериозна валежна обстановка в региона бе на втори май, когато за три часа в Хасково паднаха 34,5 литра на квадрат.

„Градът, площадът – 12,00“ в Музея на GISSEN

Фотоизложбата „Градът, площадът – 12,00“ представя от днес Музея на GISSEN. Това е репортажна фотография от едно събитие. Като репортер съм правил стотици хиляди снимки, но винаги съм имал възможността да избирам гледната си точка.

Интересното тук е, че аз бях ситуиран в една единствена позиция, от която не можех да помръдна, защото рискувах да си изгубя зрителното поле, казва авторът. Въпреки това се получи доста разнопосочна тематика и това блокиране по никакъв начин не може да се разбере, споделя още той. Фотосите са направени в Перник по време на Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Изложбата съдържа 51 фотографии.

Най-успешните фотографски проекти на Живко Тенев – GISSEN до този момент са „Един град – две лица” /2008/, „Рабово – хлябът на боговете” /2010/, „Виното на Сабазий” /2012/, „Българският Холивуд” /2014/, „GISSEN: Antwerp – 14:00” /2018/, „Изгубен в Дубровник” /2019/, „Будва… удва… два-а-а!” /2019/, „С Ксенофонт на Метеора” /2019/, „Земята на Ван Гог” /2020/, „NIHIL SINE DEO” /2020/, „Париж си заслужава един GISSEN” /2020/, „Аз съм Амстердам” /2021/, „Един момент, Созопол!” /2021/, „Дайте шанс на Балканите!” /2021/, „Смях от обектива” /2022/, „Жеравна, насаме!” /2022/, “Една нощ в Лувъра” /2022/, “Един GISSEN броди из Европа” /2023/, “Разходка с PICASSO” /2023, „24 кадъра в година“ /2024/, „Забързани улици“ /2024/, „Балконът“ /2024/, „Закуска на тревата“ /2025/, „Малката земя“ /2025/ и „Фотоценз…Ура!“ /2025/.

GISSEN е един от най-креативните съвременни артисти в България с респектираща творческа биография. През последните 15 години авторът е представил над 200 свои изложби – живопис, графика, рисунка, карикатура, плакат, запазена марка и фотография. Има участия в повече от 170 международни изложби на карикатурата на пет континента. Печелил е отличия в Италия, Сирия, Китай и Южна Корея. Характерното за GISSEN е това, че от 2007-ма година насам, представя своите продукции единствено във виртуалното пространство, а последните от тях неизменно се превръщат в част от Музея на GISSEN, който съхранява вече 4 446 единици изкуство и то само на GISSEN.

1600 деца пеят и танцуват от днес на лятната сцена в Минерални бани

С традиционното шествие по централната улица в Минерални бани започна Международният детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Това е 23-тото издание на празника, който тази година събира 1600 деца от България, Сърбия, Молдова, Северна Македония и Босна и Херцеговина.

Фестивалът ще продължи три дни. Качващите се на сцената 275 групи, дуети и индивидуални изпълнители ще бъдат оценявани от три журита. Те са разпределени в три възрастови групи.

Както всяка година, преди откриването бяха поднесени венци и цветя на паметника на вдъхновителя и основателя на фестивала проф. д-р Желязко Христов (1948 – 2010 г.) Нека малките артисти покажат най-доброто от себе си, културните традиции на държавите и етносите си и така заедно да се опознаваме и вървим напред в Европа, каза президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров на откриването на форума. Днес тази сцена ще стане място на магията на изкуството, на музиката и танца. Но още по-важно е, че зад всичко това ще стои паметта. Паметта към нашето богато културно наследство, към нашите традиции и обичаи, посочи в приветствието си заместник-министърът на образованието и науката Таня Панчева.

Народният представител от „Прогресивна България“ Тефик Парафитов, който е роден в Минерални бани сподели че за първи път той се е качил на тази сцена именно като участник в Първия международен детски етнофестивал и дори си спомни, че е участвал във възстановката „Сватба“.

Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер приветства с добре дошли всички участници и гости. Искрено се надявам и пожелавам от сърце и занапред общината ни да продължава да посреща хилядите таланти от страната и чужбина, а публиката да се радва и наслаждава на великолепието и пъстротата на багрите и усмивките по лицата на нашите деца, каза още кметът Искендер. През всичките тези години Международният детски етнофестивал се утвърди като празник на толерантността и разбирателството. Това е празник, който възпитава подрастващите да приемат, да показват уважение и разбиране към различията. На този празник всички ставаме свидетели, как въпреки, че говорят различни езици, изповядват различни религии, децата успяват да се сприятеляват и се уважават.

Мили деца, приемете най-топлите ми и сърдечни поздрави, както за Етнофестивала, така и за Деня на детето – 1 юни! Защото вие, скъпи деца, сте най-хубавият ни дар в живота, нашето бъдеще, нашата надежда и вяра в доброто и красивото, добави още кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.

Утре започва Международният детски етнофестивал в Минерални бани

Утре започва 23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Проявата е организирана от КНСБ със съдействието на община Минерални бани. Фестивалът ще се проведе в рамките на 3 дни, като в рамките на всеки от дните ще се провежда конкурс в различна категория и ще завършва с награждаване – на 30 май – „Фолклор – танц“; – на 31 май -„Фолклор – вокал“,  „Поп, джаз и рок – вокал“, „Инструменталисти – народни инструменти“, „Инструменталисти – класически и съвременни инструменти“, – на 1 юни – „Модерен балет“, „Класически балет“, „Характерни танци“, „Спортни танци“, „Хип-хоп“.

Очаквеме да посрещнем около 1600 участници, придружители и гости на фестивала.     275 групи, дуети и индивидуални изпълнители от цяла България и чуждестранни участници от Босна и Херцеговина, Молдова, Северна Македония, Сърбия.

Изпълненията на участниците в детския фестивал ще бъдат оценявани от авторитетно жури, както следва: Фолклор – танцАкад. Красимир Петров, Проф. Антон Андонов, Ева Делинешева

Вокал и инструменталМими Иванова, Ваня Монева,Нели Андреева, проф. Георги Петков, Снежана Кърнолска, Светослав Почекански, Танц – класически, модерен балет, характерни танци, хип-хоп, спортни танци   – проф. Анна Пампулова,Цветанка Гергинова, Анатоли Клочков.

Паралелно с концертната програма, ще бъдат организирани съпътстващи дейности. Представяне на Благотворителна кампания на КНСБ „Помогни на дете“ в подкрепа на деца, които са загубили родителите си при трудова злополука. Ще се проведе майсторски клас на Нели Андреева. Ще има представяне на традиционни български художествени занаяти, със съдействието на Задругата на майсторите на народните художествени занаяти, Регионална занаятчийска камара – Хасково. Предвидени са кулинарни изложения, организирани от местните жители.

23-ят Международен детски етнофестивал идва в Минерални бани

23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ ще се открие на 30 май от 9,15 ч. в с. Минерални бани, област Хасково. Фестивалът ще започне с празнично шествие, водено от от Духов оркестър при Община Хасково, и Мажоретен състав при Младежки център – Хасково, в което ще взема участие групи от всички националности представени на фестивала. Приветствие към децата ще отправи президентът на КНСБ Пламен Димитров, председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, заместник министъра на образованието д-р Таня Панчева, кметът на Минерални бани – Мюмюн Искендер и други официални гости.

Мими Иванова, трио „Фида“ и Теодора Евтимова от ШНП „Зора – Зорничка“ към НЧ „Зора -1982“ – гр. Хасково са подготвили музикален поздрав към децата. Участниците в детския етнофестивал са деца от 5 до 18 години– певци, инструменталисти и танцьори от  България и чужбина, които се състезават в три възратови.

Медиен партньор на събитието е Българската национална телевизия, която ще изготви три телевизионни предавания. В последсвие ще бъдат излъчени в ефира на БНТ.  Със съдействието на Студио „Мелодия“ ще можете да гледате цялата фестивална програма онлайн във Фейсбук страницата на КНСБ – https://www.facebook.com/CITUBulgaria  .

Началото на фолклорния фестивал е поставено на 1 юни 2001 г. в Летния театър в центъра на с. Минерални бани, област Хасково, по идея на проф. д-р Желязко Христов. От самото начало фестивалът събира участници от различни етноси, подчертава красотата в симбиозата от различия на културното ни наследство и създава незабравии преживявания.  Фестивалът е трибуна за изява на млади таланти в областта на музикалното и танцово изкуство и допринася за развитието на потенциала на децата.

Кметът Мюмюн Искендер поздрави мюсюлманите за Курбан Байрам

Кметът на община Минерални бани поздрави мюсюлманите за празника Курбан Байрам. В този светъл ден отправям моите най-сърдечни благопожелания за здраве, мир и благополучие към всички мюсюлмани, каза кметът на общината Мюмюн Искендер.

Този празник е израз на човешка доброта, справедливост, милосърдие и прошка, както и разбиране и съпричастност към нуждаещите се. Празникът ни кара да си спомним за силата на милосърдието, съпричастността и грижата за ближния – ценности, които са в основата на нашето общество, посочва в обръщението си кмета на община Минерални бани. Нека празникът донесе радост, мир и надежда във вашите домове и сърца. Честит празник!

Курбан Байрам е един от двата големи празника в исляма, който се отбелязва от мюсюлманите по света.

Месут Феим ще бъде временен кмет на село Караманци

Общинският съвет в Минерални бани определи Месут Феим за временен кмет на село Караманци на своето 30-то редовно заседание. Предложението бе прието с осем гласа „за“ и два „против“.

До процедурата за назначаване на временен управник до произвеждането на предсрочен частичен вот се стигна след отстраняването на досегашния Мюрен Ибрям. Той бе освободен от длъжност с решение на Общинската избирателна комисия (ОИК) заради несъвместимост на заемания пост с участието в търговско дружество, което Ибрям не е прекратил в законоустановения срок. Съветници възразиха, че в момента решението на ОИК се обжалва. Това обаче не спира процедурата, обясни председателят на Общинския съвет Сунай Хасан. В проекта за дневен ред на сесията бяха залегнали шест точки, но към тях в началото бяха добавени още пет извънредни докладни. Гласувани бяха докладите и годишните финансови отчети на читалищата в общината за 2025 година. Прието бе отложеното на предходната сесия предложение за поставяне на преместваем обект в село Караманци, чийто предназначение ще бъде за аптека. Разгледани бяха искания за изработване на подробни устройствени планове, както и за отдаване под наем на маломерни имоти.

Кметът на село Караманци е отстранен от длъжност

Общинската избирателна комисия (ОИК) в Минерални бани прекрати пълномощията на кмета на село Караманци в общината Мюрен Ибрям от ДПС – Ново начало. Решението на ОИК е публикувано на сайта на изборната администрация.

Установена е несъвместимост на заемания пост с участието в търговско дружество, което Ибрям не е прекратил в законоустановения срок. Преустановяване на търговската дейност от страна на Ибрям е извършено едва на 27 май 2025 г., като за периода от 6 декември 2023 г. до тази дата той е бил в състояние на несъвместимост, се пояснява в решението на ОИК. Процедурата по прекратяване на пълномощията на кмета на село Караманци бе започната след сигнал от председателя на Общинския съвет в Минерални бани Сунай Хасан на 1 май. Впоследствие засегнатият е внесъл в ОИК становище, приложени към него документи, които обаче ОИК счита за недостатъчни да обосноват възраженията му. Сега Общинският съвет трябва да посочи временно изпълняващ длъжността до произвеждането на нови предсрочни избори.